Jurnalul.ro Sport Sporturi Finala IDM Bucharest International Bowling Open. Românii se califică în turneele internaţionale (VIDEO)

de Cristian Ionescu    |    26 Noi 2012   •   15:43
Sursa foto: Oleksandr Kondratyev - locul 2

Grecii au dominat din nou competitia de bowling, a treia ediţie a turneului internaţional de bowling în sistem open din România, IDM Bucharest International Bowling Open, încheindu-se cu victoria lui Giannis Stathotos, din Grecia, care a obţinut premiul de 2500 de euro. Locul secund, de 1500 de euro, a fost adjudecat de către favoritul publicului Oleksandr Kondratyev de 19 ani, din Ucraina, iar ultima treaptă a clasamentului a fost completată de americanul Ronnie Russel, principalul favorit al competiției, acesta castigand 1000 de euro. Favoritul secund, Petteri Salonen din Finlanda a ocupat doar locul cinci. În fazele finale ale competiției, România a fost reprezentată de cinci jucători, cele mai bune clasări fiind realizate de către Cătălin Gheorghe, locul al șaselea, și Romeo Gagenoiu – ocupantului poziției a opta. Datorită locului ocupat în cadrul turneului, Cătălin Gheorghe va reprezenta România la turneul de bowling desfășurat în Italia. Turneul a avut premii totale de 20.000 euro.