Jurnalul.ro Sport Sporturi Jocurile Paralimpice de la Tokyo: Eduard Novak s-a clasat pe locul 8 în proba de contratimp pe şosea

31 Aug 2021   •   11:30
Sursa foto: Foto: Facebook/ Eduard Novak

Eduard Novak, ministrul Tineretului şi Sportului, s-a clasat pe locul opt în proba de contratimp pe şosea, categoria C4, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

Sportivul român a fost cronometrat cu timpul de 50 de minute 16 secunde 60/100 pe 32 de kilometri.

Medalia de aur a fost obţinută de slovacul Patrik Kuril (45:47.10), urmat de slovacul Jozef Metelka, la 17 secunde 95/100 de Kuril. Britanicul George Peasgood a obţinut bronzul, la 21 de secunde 83/100 de campion.

În 2012, Eduard Novak a obţinut medalia de argint la această probă, în cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra.

Până în prezent, România are două medalii la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, argintul obţinut de Novak şi bronzul obţinut de judoka Alex Bologa la categoria 60 de kilograme.