Jurnalul.ro Sport Sporturi Loredana Toma a câștigat trei medalii de aur la Europenele de haltere de la Moscova

06 Apr 2021   •   19:32
Sursa foto: FRH/Facebook

Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur, la categoria 64 de kilograme, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova.
Ea a obţinut aurul la smuls cu 114 kg, nou record european. Tot ea a stabilit și vechea performanţă, de 113 kg, pe 29 ianuarie 2020, la Roma.

Britanica Sarah Davies a câștigat argintul, cu 101 kg, iar rusoaica Anastasia Anzorova bronzul, cu 100 kg.

Loredana Toma a cucerit aurul la aruncat cu 130 kg, ratând ultima încercare, la 137 kg. Davies a ocupat locul secund, cu 129 kg, iar a treia a fost Anzorova, cu 122 kg.

Românca s-a impus la total cu 244 kg. Argintul a revenit britanicei Davies, cu 230 kg, iar bronzul a fost câştigat de Anzorova, cu 222 kg.

Loredana Toma deține 12 medalii de aur la Europene.

Bilanţul României la Moscova a ajuns la şase medalii de aur - Monica Suneta Csengeri - trei la cat. 49 kg, Loredana Toma - trei la cat. 64 kg, patru de argint - Cosmina Pană - cat. 45 kg la aruncat, Mihaela Valentina Cambei - cat. 49 kg la aruncat, Valentin Iancu-Ionadi - cat. 55 kg la aruncat şi total şi una de bronz - Mihaela Valentina Cambei - cat. 49 kg la total.