Jurnalul.ro Sport Sporturi Maria Sorina Ceplinschi a câştigat finalele de la bârnă şi sol la Cupa Mondială

Maria Sorina Ceplinschi a câştigat finalele de la bârnă şi sol la Cupa Mondială

13 Sep 2021   •   09:20

Maria Sorina Ceplinschi a câştigat finalele de la bârnă şi sol, desfăşurate duminică la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), în timp ce Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul al treilea la sărituri.

La bârnă, Ceplinschi s-a impus cu 12,750, fiind urmată de croata Ana Derek (12,600) şi maghiara Csenge Maria Bacskay (12,100).

În finala de la sol, Ceplinschi a ocupat primul loc cu 12,900, devansând-o pe maghiara Dorina Boeczoego (12,850 puncte), în timp ce a treia a fost Derek (tot cu 12,850).

Maria Ceplinschi, campioană europeană de junioare cu echipa, în decembrie 2020, a obţinut în Turcia primele medalii într-o competiţie internaţională a senioarelor.

La masculin, Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul al treilea la sărituri, cu 14,400 (14,450 la prima săritură, 14,350, la a doua). Canadianul William Emard s-a impus, cu 14,575, al doilea fiind de kazahul Milad Karimi, cu 14,450.