Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu, învinsă de Caroline Wozniacki la Charleston după un meci de două ore şi 36 de minute

05 Apr 2019   •   09:09
Sursa foto: Captura Video

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki cu 6-4, 3-6, 6-3, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 823.000 de dolari.

Buzărnescu (30 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 12, s-a înclinat la capătul unui meci de două ore şi 36 de minute, după ce a ratat câteva şanse de a înclina balanţa în favoarea sa.

În primul set, Wozniacki (28 ani, 13 WTA), a cincea favorită, a condus cu 3-0, 4-1 şi 5-2, dar Buzărnescu a revenit, s-a apropiat la 5-4, a servit pentru 5-5, dar nu a comis câteva erori (dublă greşeală la minge de set) şi daneza a luat primul set cu 6-4.

Debutul actului secund a cu break pentru româncă, dar apoi Wozniacki a făcut 2-1. Buzărnescu a reuşit trei ghemuri la rând, a condus cu 4-2, 5-3 şi a încheiat setul cu 6-3.

În decisiv, Wozniacki a început în forţă, cu 3-0, Buzărnescu a egalat, 3-3, dar i-a permis adversare să câştige din nou contra serviciului, iar în ultimele două ghemuri nu a mai luat niciun punct (3-6).

Buzărnescu a avut o evoluţie îmbucurătoare după debutul slab de sezon, dar a greşit mult la serviciu (56% procentaj de reuşită pe primul, 39% la al doilea), acumulând nu mai puţin de 8 duble greşeli.

Wozniacki câştigase şi primele două confruntări cu Buzărnescu, în 2017 la US Open, cu 6-1, 7-5 în primul tur, şi anul trecut în primul tur la Australian Open, cu 6-2, 6-3. Românca va primi pentru participare un cec de 9.860 dolari şi 55 de puncte WTA.