Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimile de finală la turneul WTA de la Bastad

06 Iul 2021   •   16:48
Sursa foto: Captura Video

Tenismena Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Bastad, Suedia. Totodată, Jaqueline Cristian a pierdut în runda inaugurală.

Buzărnescu are 33 ani, și se află pe locul 160 WTA. Ea a învins-o pe slovaca Zuzana Zlochova, de 31 ani, poziția 344 WTA, cu 6-2, 6-1. Românca a primit un cec de  2.400 dolari şi 15 puncte WTA.

În optimi va întâlni o altă jucătoare slovacă, Anna Karolina Schmiedlova, de 26 ani, locul 122 WTA, a cincea favorită a competiției.

Jaqueline Cristian are 23 ani, 152 WTA, a fost învinsă de australianca Maddison Inglis 23 ani, 140 WTA, cap de serie nr.8, cu 3-6, 7-6 (5), 7-6 (3), după 3 ore și 16 minute. Ea va primi 1.300 de dolari şi un punct WTA. Va continua competiţia la dublu, fiind calificată în sferturi împreună cu maghiara Anna Bondar.

Competiția este dotată cu premii totale de 115.000 de dolari.