Jurnalul.ro Sport Sporturi Minaur Baia Mare, medalii de bronz în EHF European League la handbal feminin

Minaur Baia Mare, medalii de bronz în EHF European League la handbal feminin

09 Mai 2021   •   17:34
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

Echipa feminină de handbal Minaur Baia Mare a obținut medaliile de bronz ale EHF European League, în cadrul turneului Final 4, învingând în finala mică pe Herning-Ikast Handbold cu 33-31.

Minaur Baia Mare a obținut prima medalie europeană la handbal feminin în istoria clubului, reușind să se impună duminică în finala mică a Final 4-ului EHF European League, în fața echipei daneze Herning-Ikast Handbold cu scorul final de 33-31 (16-19).

Băimărencele erau considerate favorite la câștigarea competiției, dar au fost învinse sâmbătă în semifinală de echipa franceză Nantes Atlantique Handball cu 36-34, care va disputa finala în compania echipei maghiare Siofok KC.

Cea mai bună marcatoare a băimărencelor în finala mică a fost Jovana Kovacevic, cu 11 goluri din 13 aruncări, după ce în semifinală a făcut un meci mult mai slab, reușind dor 2 goluri.

Turneul Final 4 al EHF European League a fost organizat anul acesta, în premieră, la Baia Mare.