Jurnalul.ro Sport Sporturi Perechea Horia Tecău - Kevin Krawietz a câștigat proba de dublu la turneul ATP de la Halle

20 Iun 2021   •   17:11

Perechea alcătuită din Horia Tecău și Kevin Krawietz a câștigat, duminică, finala turneului ATP 500 de la Halle, competiție ce se joacă pe iarbă și este dotată cu premii în valoare totală de 1.455.925 euro.

Tecău și Krawietz au învins în finală, în două seturi, cu 7-6 (4), 6-4, perechea alcătuită din canadianul Felix Auger-Aliassime și polonezul Hubert Hurkacz, într-o oră și 29 de minute.

În primul set, Tecău și Krawietz au fost mai buni pe retur, însă nu au reușit să valorifice niciuna din cele 5 mingi de break, ducând setul în tiebreak, pe care l-au câștigat cu 7-4, reușind două minibreak-uri.

Tecău &Co s-au impus apoi în actul secund, care a fost la fel de echilibrat ca primul, realizând singurul break al meciului când conduceau cu 5-4.

Tecău și Krawietz au devenit campioni la Halle din postura de favoriți numărul 3, iar pentru câștigarea finalei vor fi recompensați cu 40.200 euro și 500 de puncte ATP.