Jurnalul.ro Sport Sporturi Pierre Gasly, primul pilot francez care câştigă o cursă în Formula 1, după 24 de ani

07 Sep 2020   •   22:42
Sursa foto: Sursa: Hepta

Pierre Gasly a scris istorie la Monza, reuşind să câştige Marele Premiu în faţa lui Carlos Sainz. Este primul pilot francez care câştigă o cursă în Formula 1 după 24 de ani. Publicația „L'Equipe” i-a dedicat prima pagină din ediţia tipărită de luni.

Pierre Gasly este numele aflat pe buzele tuturor fanilor Formulei 1. Francezul de 24 de ani a câştigat o cursă pentru prima dată în carieră, chiar la Monza. El a profitat de eroarea lui Hamilton. Campionul mondial a primit o penalizare şi a terminat cursa abia pe locul 7.

Gasly a profitat la maximum şi s-a impus. Pilotul de la Scuderia „AlphaTauri” a spălat parţial ruşinea pentru Ferrari, pentru care Vettel şi Leclerc au abandonat.

Gasly avea doar 10 ani când a început să atragă atenţia în cursele de karting. A progresat rapid, iar la 19 ani era deja pilot de rezervă în Formula 1. În weekend a devenit cel de-al 109-lea pilot care câştigă o cursă din Formula 1.

Gasly i-a dedicat victoria lui Anthoine Hubert. Bunul său prieten şi-a pierdut viaţa în 2019 într-o cursă de Formula 2.

(sursa: Mediafax)