Jurnalul.ro Sport Sporturi Raluca Olaru s-a calificat în finala de dublu la turneul WTA de la Chicago

Raluca Olaru s-a calificat în finala de dublu la turneul WTA de la Chicago

27 Aug 2021   •   09:22
Raluca Olaru  s-a calificat în finala de dublu la turneul WTA de la Chicago

Cuplul româno-ucrainean Raluca Olaru/Nadia Kicenok s-a calificat fără joc în finala de dublu a turneului de tenis de la Chicago (WTA 250), după retragerea perechii cehe Tereza Martincova/Marketa Vondrousova.

Martincova s-a accidentat în sferturile de finală la simplu, la scorul de 6-7 (4/7), 6-2, 4-1 în favoarea suedeze Rebecca Peterson.

Olaru/Kicenok sunt favoritele numărul trei. Ele au jucat joi 10 minute, încheind meciul din sferturi contra perechii tawaneze-thailandeze Yu-Chieh Hsieh/Peangtarn Plipuech, cu 7-6 (1), 6-3 după ce a fost întrerupt, miercuri, în al doilea set, la 4-2.

Raluca Olaru/Nadia Kicenok vor întâlni perechea formată din japoneza Makoto Ninomiya şi sora geamănă a Nadiei, Liudmila Kicenok, și ele calficându-se fără joc în finală.

Olaru/Kicenok şi-au asigurat un cec de 6.000 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Ele au câștigat un titlu împreună în 2021, la Sankt Petersburg, au pierdut finala de la Bad Homburg şi au disputat o semifinală la Stuttgart.

Rezultate la simplu, în sferturile de finală:
Elina Svitolina (Ucraina/N.1) - Kristina Mladenovic (Franţa/N.7) 6-1, 6-0
Rebecca Peterson (Suedia) - Tereza Martincova (Cehia) 6-7 (4/7), 6-2, 4-1 (abandon Martincova)
Alize Cornet (Franţa/N.9) - Marketa Vondrousova (Cehia/N.5) 2-6, 6-4, 6-3
Marta Kostiuk (Ucraina) - Varavara Graceva (Rusia) 7-6 (4), 3-5 (întrerupt)

Turneul este dotat cu premii totale de 235.238 de dolari.