Jurnalul.ro Sport Sporturi Robert Glință a încheiat pe locul 8 finala de natație 100 m spate

Robert Glință a încheiat pe locul 8 finala de natație 100 m spate

27 Iul 2021   •   09:00

Înotătorul român Robert Glință a obținut marți dimineața locul 8 în finala probei de 100 metri spate de la Jocurie Olimpice de la Tokyo 2020. În bazinul de la Tokyo Aquatics Centre, Glință a fost cronometrat cu 52.95.

Finala de 100 m spate a fost câștigată de rusul Evgeny Rylov, care a obținut timpul de 51.98, nou record european.

El a fost urmat de compatriotul său Kliment Kolesnikov (52.00) și de americanul Ryan Murphy (52.19)

Cel mai bun timp personal realizat de Glință în proba de 100 metri spate este de 52:88 obținut anul acesta la la Campionatele Europene de la Budapesta, unde a obținut prima medalie continentală din carieră și, totodată, din istoria participărilor masculine la această competiție.