Jurnalul.ro Sport Sporturi România a câștigat două medalii de aur și una de bronz la Mondialele de canotaj juniori de la Plovdiv

15 Aug 2021   •   17:36
Sursa foto: FRC/facebook

România a câștigat două medalii de aur și una de bronz la Campionatul Mondial de canotaj de junori de la Plovdiv, Bulgaria.

La masculin dublu rame, Andrei-Petrişor Axintoi şi Iliuţă-Leontin Nuţescu, au cucerit medalia de aur, cu timpul de 6min41sec99/100, devansând Germania 6min43sec65/100 şi Canada 6min45sec22/100.

La feminin patru rame fără cârmaci, Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran, Elena-Maria Robitu şi Ancuţa-Adelina Ungurean, au cucerit aurul,  cu 6min51sec15/100, în fața Franţei 6min52sec26/100 şi Italiei 6min52sec39/100.

La feminin 8+1 (Mariana-Laura Dumitru, Elena Silvia Mocanu, Florentina-Georgiana Neculăeasa, Ana-Maria Loghin, Petruţa-Ionela Popa, Elena-Andreea Cerbu, Valentina Amalia Azoiţei, Alexandra-Georgiana Ruşcuţă, Victoria-Ştefania Petreanu) a câștigat bronzul, clasându-se pe locul trei 6min39sec89/100, fiind devansată de SUA 6min34sec51/100 şi Germania 6min38sec20/100.

La masculin 8+1, România (Andrei-Valentin Maliş, Marius-Ionel Bodnar, Andrei Hemen, Cornel-Traian Ieremciuc, Andrei-Vlad-Robert Vatamaniuc, Alexandru-Gabriel Şteţco, Constantin Emanuele Sterea, Eduard-Angel Moldovan şi Gavril Dumbravă) s-a clasat pe locul patru cu 5min53sec05/100. Pe primele locuri s-au aflat SUA 5min47sec70/100, Germania 5min50sec03/100 şi Rusia 5min52sec17/100.

La feminin patru vâsle, Andreea-Fabiola Iorgovan, Andra Elena Filote, Diana-Ionela Petian şi Elena-Diana Suta s-au situat pe locul 4.

La dublu vâsle feminin, Andreea Ioana Şerban şi Felicia Maria Mihai s-au clasat pe locul cinci 7min33sec16/100.

La patru rame masculin fără cârmaci, Cosmin Iulian Pleşescu, Marian Ştefan Dunca, Andrei Hemen şi Eduard Moldovan, au ocupat locul 6.