Jurnalul.ro Sport Sporturi România s-a calificat în faza grupelor principale de la Campionatul European

România s-a calificat în faza grupelor principale de la Campionatul European

05 Dec 2020   •   19:23

România a învins Polonia, scor 28-24, și s-a calificat în faza grupelor principale de la Campionatul European de handbal feminin.

Prima repriză a meciului a părut o continuare a meciului cu Germania, româncele făcând numeroase greșeli. Nici Cristina Neagu, lidera echipei, nu a strălucit, primul său gol venind abia în minutul 17.

După pauză, România a arătat o altă față. Apărarea a fost imbatabilă, iar Neagu și-a reintrat în rol. În plus, Cristina Laszlo și-a asumat aruncări în momente decisive.

Deocamdată, România se clasează pe locul trei în grupă, după Norvegia și Germania, dar înaintea Poloniei. Ultimul meci, cel de luni, cu Norvegia, va stabili cu câte puncte va merge reprezentativa noastră în grupa principală.