Jurnalul.ro Sport Sporturi Scrimă: Mălina Călugăreanu și Radu Dărăban au câștigat Cupa României la floretă

Scrimă: Mălina Călugăreanu și Radu Dărăban au câștigat Cupa României la floretă

26 Noi 2019   •   15:35
Sursa foto: antena3

Scrimerii Mălina Călugăreanu (CSA Steaua Bucureşti) şi Radu Dărăban (CSU Cluj-Napoca) au câştigat Cupa României la floretă individual, competiţie desfăşurată în Sala ''Ana Pascu'' din Bucureşti.

Călugăreanu a învins-o în finală pe colega sa de club Maria Boldor, cu 15-13. Pe locul al treilea s-au clasat Anastasia Cereş (CS Poli Timişoara) şi Karina Vasile (CSA Steaua). În semifinale, Cereş (Rep. Moldova) a fost întrecută cu 15-8 de Călugăreanu, în timp ce Karina Vasile a fost învinsă de Maria Boldor cu 15-11.

La competiţie au participat 20 de scrimere de la 8 cluburi.

La masculin, Radu Dărăban s-a impus în finală în faţa moldoveanului Mihai Tănase (CSU Poli Timişoara), cu 15-9. Podiumul a fost completat de Benjamin Bodo şi Alexandru Sîrb. Dărăban l-a învins pe Bodo (CSU Poli Timişoara) în semifinale cu 15-5, iar Sîrb (CSA Steaua) a fost întrecut de Tănase cu 15-9.

La această proba au evoluat 17 floretişti, de la la cinci cluburi.

Miercuri sunt programate probele pe echipe.