Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep şi Raluca Olaru, calificate în sferturile probei de dublu la Eastbourne

24 Iun 2019   •   06:34
Sursa foto: Captura Video

Perechea română Simona Halep/Raluca Olaru s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarbă de la Eastbourne (WTA), dotat cu premii totale de 998.712 dolari, după 7-6 (5), 7-5 cu cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China).

Româncele s-au impus într-o oră şi 34 de minute în faţa principalelor favorite.

Dabrowski şi Xu au condus în primul set cu 3-1 şi 5-2, dar Halep şi Olaru au revenit spectaculos, au salvat trei mingi de set şi au reuşit să se impună în tiebreak. Principalele favorite au condus în setul al doilea cu 2-0 şi 4-1, româncele au egalat, 4-4, au făcut break la 5-5 şi au câştigat cu 7-5.

Halep şi Olaru şi-au asigurat un cec de 8.109 dolari şi 100 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra perechii învingătoare în meciul Alicja Rosolska (Polonia)/Zhaoxuan Yang (China) - Lucie Hradecka (Cehia)/Andreja Klepac (Slovenia).

La simplu, Halep e calificată direct în runda a doua, unde o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Camila Giorgi (Italia) şi Su-wei Hsieh (Taiwan).