Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: Perechea Irina Begu - Nadia Podoroska s-a calificat în semifinale la Roland Garros

09 Iun 2021   •   17:03

Perechea alcătuită din Irina Begu și Nadia Podoroska (Argentina) a reușit să se califice semifinala probei de dublu feminine, la Marele Premiu de la Roland Garros, după ce le-au învins, în trei seturi, cuplul Shelby Rogers (SUA)/Petra Martic (Croația).

Irina Begu și Nadia Podoroska s-au impus cu 6-3, 4-6, 6-2, în sferturile de finală, într-un meci ce a durat 2 ore și 12 minute.

Partida a fost echilibrată în prima ei parte, perechea româno-argentiniană reușind un break decisiv, pe finalul setului de debut.

În actul secund, Rogers și Martic au realizat un break la 4-5 și au egalat situația.

În decisiv, Begu și Podoroska au dus scorul la 5-1, după ce au salvat 5 mingi de break ale adversarelor, și s-au impus în final cu 6-2.

În semifinală, cele două vor întâlni favoritele numărul 14, perechea Bethanie Mattek-Sands (SUA)/Iga Swiatek (Polonia).

Pentru prezența în semifinală Irina Begu și Nadia Podoroska vor fi recompensate cu 110.606 euro și 730 puncte WTA.