Jurnalul.ro Sport Sporturi Tokyo 2020: Robert Glință s-a calificat în finala de înot la 100 metri spate

Tokyo 2020: Robert Glință s-a calificat în finala de înot la 100 metri spate

26 Iul 2021   •   08:40

Înotătorul român Robert Glință a obținut luni dimineața calificarea în finala probei de 100 metri spate de la Jocurie Olimpice de la Tokyo 2020. În bazinul de la Tokyo Aquatics Centre, Glință a terminat al patrulea în prima semifinală a probei.

Robert Glință a fost cronometrat cu 53:20, obținând al 8-lea timp, cu care s-a calificat în finala probei.

Cel mai bun timp al semifinalelor a fost obținut de americanul Ryan Murphy, cronometrat cu 52:24.

Glință a obținut calificarea având un avans de doar o singură sutime de secundă față de sportivul cronometrat cu al 9-lea timp, japonezul Ryosuke Irie, care a terminat cu 53:21

Cel mai bun timp personal realizat de Glință în proba de 100 metri spate este de 52:88 obținut anul acesta la la Campionatele Europene de la Budapesta, unde a obținut prima medalie continentală din carieră și, totodată, din istoria participărilor masculine la aceată competiție.

Finala are loc marți dimineața, cu start programat la ora 4.59.