Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie extraordinară a României. 13 medalii la Europenele de Haltere de la Moscova

07 Apr 2021   •   19:41
Sursa foto: FRH/Facebook

România a câștigat 13 medalii la Europenele de Haltere de la Moscova: şapte de aur - Monica Suneta Csengeri - trei la cat. 49 kg, Loredana Toma - trei la cat. 64 kg, Raluca Olaru - cat. 71 kg la smuls; patru de argint - Cosmina Pană - cat. 45 kg la aruncat, Mihaela Valentina Cambei - cat. 49 kg la aruncat, Valentin Iancu-Ionadi - cat. 55 kg la aruncat şi total şi două de bronz - Mihaela Valentina Cambei - cat. 49 kg la total, Raluca Olaru - cat. 71 kg la total.

Totodată, Raluca Olaru a câștigat o medalie de aur şi una de bronz, în limitele categoriei de 71 de kilograme

Ea a obținut aurul la stilul smuls, cu 98 kg, în faţa britanicei Emily Godley, tot 98 kg, datorită greutăţii corporale. Românca a cântărit 66,5 kg, iar Godley 70,42 kg.

Bronzul a revenit italiencei Alessia Durante, cu 97 kg.

La aruncat, Godley s-a impus cu 129 kg, fiind urmată de Durante cu 122 kg, de turcoaica Berfin Altun cu 121 kg, iar Olaru a ocupat locul al patrulea cu 120 kg.

Olaru a cucerit bronzul la total, cu 218 kg, iar Godley s-a clasat pe prima poziţie, cu 227 kg, iar Durante a fost a doua, cu 219 kg.

România a participat cu 9 sportivi, 7 la feminin şi 2 la masculin, la Campionatele Europene de la Moscova, care se desfășoară în perioada 3-11 aprilie. Obiectivul Federației era ca echipa să câștige 3 medalii.