Jurnalul.ro Sport Sporturi VIDEO David Popovici s-a calificat în a doua finală olimpică. A obținut al cincilea timp din semifinale la 100 metri liber

28 Iul 2021   •   07:28

Înotătorul David Popovici s-a calificat miercuri în finala probei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Popovici a încheiat pe locul patru prima semifinală, cu timpul de 47.72, prima poziție revenindu-i americanului Caeleb Dressel, cu 47.23.

Cel mai bun timp al românului este de 47.30, realizat anul acesta la Campionatul European de Juniori, unde a și câștigat titlul. Timpul reprezintă nou record mondial de juniori și până miercuri era cel mai bun timp al sezonului în proba favorită a românului.

Semifinala B a fost câştigată de rusul Kliment Kolesnikov, cu timpul de 47.11.

David Popovici a obținut, după cele două semifinale, al cincelea timp și va evolua în finala ce are loc joi la ora 5.37.

(sursa: Mediafax)