Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2016. Simona Halep, eliminata de Kerber

Wimbledon 2016. Simona Halep, eliminata de Kerber

05 Iul 2016   •   16:42

Simona Halep, locul 5 WTA, a fost eliminată în sferturile turneului de la Wimbledon de Angelique Kerber, locul 4 WTA, scor 5-7, 6-7 (2)

Primul set a fost unul în care ambele jucătoare au servit slab, pierzându-și serviciul. După ce Kerber a câștigat primul game, a urmat o serie de 8 game-uri. La scorul de 6-5, Kerber a făcut break-ul decisiv și a câștigat primul set.

În setul doi, cele două jucătoare au mers cap la cap pană la 2-2, după care Kerber s-a distanțat la 4-2. Halep a făcut un break, dar nemțoaica a mai câștigat o dată pe serviciul româncei. Kerber a servit pentru câștigarea meciului, dar Halep a revenit și a trimis meciul în tie-break. Acolo, nemțoaica a jucat mai bine și a câștigat meciul.