Jurnalul.ro Sport Tenis: Gabriela Talabă a câștigat turneul ITF de la Redding, California

Tenis: Gabriela Talabă a câștigat turneul ITF de la Redding, California

16 Sep 2019   •   12:32
Sursa foto: facebook

Jucătoarea română de tenis Gabriela Talabă a câştigat turneul ITF de la Redding (California), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a întrecut-o în finală pe americanca Alycia Parkis, cu 6-1, 6-1.

Aflată pe locul 325 WTA, aceasta s-a impus în primul tur în faţa americancei Lorraine M. Guillermo, cu 6-3, 4-6, 6-4, în optimi a trecut de o altă reprezentantă a SUA, Peyton Stearns, cu 6-2, 6-2, în sferturi a câştigat cu 7-5, 6-2 disputat cu americanca Emina Bektas, iar în penultimul act a dispus cu 6-3, 6-2 de Jada Myii Hart (SUA).

Gabriela Talabă mai avea în palmares trei titluri ITF la simplu, în 2017 la Bucureşti, în 2018 la Marbella (ambele 15.000 dolari) şi Charleston (Carolina de Sud, 25.000 dolari).