Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize-surprize în preliminariile Euro 2012

Surprize-surprize în preliminariile Euro 2012

08 Sep 2010   •   00:00
Aseară s-au disputat meciurile din etapa a doua a preliminariilor Campionatului European de fotbal din 2012. Cele mai mari surprize le-au furnizat Norvegia, Lituania şi Slovacia, care au învins Portugalia, Cehia şi, respectiv, Rusia.

Austria a avut nevoie de două goluri în prelungirile partidei cu Kazahstan pentru a lua toate cele trei puncte, Danemarca s-a chinuit acasă cu Islanda, marcând golul victoriei tot în prelungiri, în timp ce Scoţia a câştigat în faţa mult mai modestei echipe din Liechtenstein în minutul 90+7!

Scorurile serii le-au realizat Suedia, 6-0 cu San Marino, Germania, 6-1 cu Azerbaidjan, şi Italia, 5-0 cu Insulele Feroe.

Grupa A

Turcia - Belgia 3-2

Au marcat: Hamit Altintop '48, Şenturk '66, Arda Turan '78 / Van Buyten '28, '69

Austria - Kazahstan 2-0

Au marcat: Linz '90+1, Hoffer '90+2

Germania - Azerbaidjan 6-1

Au marcat: Westermann '28, Podolski '45+1, Klose '45+2, '90+2, Sadigov '53 (autogol), Badstuber '86 / Javadov '57

Grupa B

Rusia - Slovacia 0-1

A marcat: Stoch '27

Macedonia - Armenia 2-2

Au marcat: Gjurovski '42, Naumoski '90+6 (penalty) / Movsisian '41, Manuharian '90+1

Irlanda - Andorra 3-1

Au marcat: Kilbane '15, Doyle '41, Keane '55 / Martinez '45

Grupa C

Serbia - Slovenia 1-1

Au marcat: Zigici '86 / Novakovici '63

Italia - Insulele Feroe 5-0

Au marcat: Gilardino '12, De Rossi '21, Cassano '27, Quagliarella '81, Pirlo '90

Suedia - San Marino 6-0

Au marcat: Ibrahimovici '7, '77, D. Simoncini '12 (autogol), A. Simoncini '26 (autogol), Granqvist '51, Berg '90+3

Olanda - Finlanda 2-1

Au marcat: Huntelaar '7, 16 (penalty) / Forssell '18

Ungaria - Moldova 2-1

Au marcat: Rudolf '50, Koman '66 / Suvorov '79