18:28
Sambata
20 martie 2010
Bucuresti
MIN 6°C
MAX 19°C
Cauta
Băsescu: "O victorie de etapă"
Imagine 1
Karina Knapek | Jurnalul Naţional
Imagine 1
de Carmen Dragomir
23/11/2009 (Actualizat 21:00)
 
2165 vizite
Scena discursului de la sediul PD-L din Modrogan a pendulat între glumiţe şcolăreşti şi urale răcnite organizat pe un fond general relaxat. Cu fix o oră înainte de afişarea exit-poll-ului, pe masa din holul sediului pedelist se mai găseau câteva sandvişuri răsuflate întinse pe nişte tăvi, semn al unei zile grele. Capii partidului nu-şi făcuseră încă apariţia însă simpatizanţii din curte se bucurau deja animaţi de imnul de partid lăsat să urle tare în difuzoare.

Prima dintre figurile uşor de recunoscut a fost cea a liderului PNŢCD, Marian Miluţ, care a venit cu o gaşcă de tineri ţărănişti - atât din punct de vedere ideologic, cât şi vestimentar. La ora 20:15 îşi fac apariţia Emil Boc, Stolojan, Flutur şi Berceanu. Se retrag ţintă la balconul de vip-uri. După cinci minute apare Adriean Videanu care are acelaşi traseu. Peste cinci minute vine şi Traian Ungureanu, stingher, cărând ceva la subraţ. Vreau să-l urmăresc, fiindcă era prea singur şi dau nas în nas cu Elena Udrea care ţinea de vorbă un grup de tinere ziariste în faţa biroului ei, primul pe dreapta. Udrea e zâmbitoare şi distinsă, e îmbrăcată elegant ca pentru un eveniment important, cu pantofi de lac şi palton cu blăniţă.

Cineva din grup îmi şopteşte că doamna "bagă fitile despre Guşă şi Crin Antonescu". Fitilele nu m-au făcut curioasă. Minutele până la marele anunţ se scurg încet ca apa de la chiuvetă. Cineva roagă insistent şi aproape isteric simpatizanţii să iasă afară: "Toată lumea în portocaliu, jos! E ultima oară când vă spun!". Nu mă simt, deci nu ies. Înăuntru se mai stă încă la taclale. Aşa am aflat că scorul este undeva la 34%, după ce am trecut din greşeală pe lângă urechea unei domnişoare căreia îi era destinat anunţul.

Elena Udrea se urneşte din grupul ziaristelor şi se pupă, muah, muah, cu "cele mai tari colege din Bucureşti", nişte doamne şi ele. Cealaltă doamnă în portocaliu responsabilă cu ordinea ţipă iar: "În lateral, în lateral, dreapta, dreapta că vine preşedintele". Preşedintele vine şi se aşază la tribună. Toată "floarea" dinăuntru dă buzna pe scări. Sunt prinsă ca o sardină între Ber­ceanu, Videanu, Boureanu şi Blaga.

Îngrămădeala, mai ceva ca la biletele de tratament gratis, îi distrează pe pedeliştii de frunte. Cineva din apropiere suge­rea­ză altuia să-i dea lui Pogea un vânt pe scări. Altul are o problemă cu unul dintre invitaţii de la TVR, în­tre­bând: "cine e terminatu'?". Euforia produsă de înghesuiala înrudită cu imaginea cârnaţilor am­ba­laţi în vid îi îndeamnă pe pedelişti la analize politice: "Oprescu e terminat, a ratat definitiv" sau "Năstase şi-a pierdut cuvintele". Unul se trezeşte şi urlă că PNŢCD "e cu noi". Acum că ştiu, mă simt mai bine.

Traian Băsescu începe discursul. El a declarat că a obţinut o victorie de etapă în cursa prezidenţială, remarcând că rezultatul este asemănător celui ob­ţi­nut în alianţă în 2004 şi şi-a exprimat speranţa că re­zultatele finale oficiale vor confirma victoria sa. Tra­ian Băsescu a mai spus că el şi Crin Antonescu, can­didaţi de dreapta, au câştigat împreună peste 50% din voturi. Băsescu a arătat că trebuie să se ţină cont de acest lucru la formarea viitorului Guvern. El a precizat însă că nu va face nici o negociere subtera­nă pentru formarea viitorului guvern şi că va da prioritate soluţiilor politice pentru trecerea Executivului prin Parlament.

" Peste 50% din electoratul ro­mâ­nesc s-a prezentat la votul pentru referendum şi pro­ba­bil în jur de 80% au votat DA pentru ambele soluţii propuse", a mai spus Băsescu. Tinerii simpatizanţi se bu­cură şi urlă. Uraaa! După retragerea lui Băsescu toţi se îmbulzesc după el. Ăi mai pe fază au anticipat mişcarea, şi-au făcut un semn discret din cap şi au şters-o înainte. În urma lor tinerii ţărănişti au încins o horă. Unii au geci de lac şi paltoane cabalistice până la pământ. Liderul grupului e un nene cu pă­lă­rie albă de cowboy. Toată lumea e veselă: "Da' vântul bate, apa trece, pietrele rămân, e şi grea e şi frumoa­să viaţa de român"... Un nene din staff-ul de partid se uită cu suspiciune şi mă asigură că "vom câştiga în turul doi, dar la mustaţă".
 
53. nu base,nu minciuni
de dan | 24/11/2009 11:54:05
nu mai votati pe basescu votati pe cineva mai bun.
52. am incredere
de fermecatu | 24/11/2009 11:52:51
eu am incredere in Antonescu si stiu ca este un adevarat liberal care se va lupta cu toata coruptia care exista in tara asta..chiar daca nu a iesit presedinte!
51. fara base
de florin | 24/11/2009 11:51:44
Orice ar face Basescu nu mai poate schimba trecutul...iar viitorul pentru el nu exista ca presedinte chiar daca a intrat in turul doi.
50. nu va lasati inselati
de mircea | 24/11/2009 11:50:45
nu va lasati inselati din nou..nu v-ati saturat de atata minciuna...coruptiei...
49. crin era mai potrivit
de gelyx | 24/11/2009 11:49:47
Crin Antonescu gandeste drept si este obiectiv..nu umbla ca Basesscu cu promisiuni...a jucat cinstit si a pierdut.
48. regrete
de geani | 24/11/2009 11:48:44
imi pare rau ca nu a intrat crin in turul doi..dar macar sper sa faca guvernul Iohanis...
47. parerea mea
de paul | 24/11/2009 11:47:47
Basescu a trisat ,a mintit,si v-a pacalit din nou..mai aveti o sansa sa va treziti si sa nu il mai votati.
46. crin merita
de ioana | 24/11/2009 11:46:07
Crin merita aceasta victorie mai mult ca oricine..dar daca acesta a mizat pe o campanie dreapta si cinstita a pierdut..:(
45. nu base
de irina | 24/11/2009 11:44:38
eu nu votez Basescu si cred ca si criza financiara si politica e impotriva lui.
44. o victorie furata altuia....
de cris | 24/11/2009 11:43:48
o victorie furata altuia....
ACUM IN JURNALUL.RO

Rukmini Callimachi a devenit cunoscută în România în 2009, atunci când a fost nominalizată la premiul Pulitzer şi s-a aflat că este româncă. Rukmini a plecat din ţară la vârsta de 5 ani, în 1979, dar n-a uitat să vorbească româneşte. Acceptă propunerea unui interviu cu bucuria de-a putea vorbi limba natală.

Cu bugetul in piuneze fara bani pentru pensii si salariile bugetarilor, Cabinetul Boc alege calea investitiilor publice scumpe, aiuritoare si inutile de genul noului sediul al Serviciului de Protectie si Paza (SPP) pentru care a alocat numai putin de 136 milioane lei (32 milioane euro), scrie cotidianul Financiarul.

banner_300x90.jpg

Dispariţia Mihaelei e foarte diferită, altfel decât celelalte plecări care au săpat adânc în durerea noastră de generaţie. Mi-a dat certitudinea "că numai ea, iubirea, se leagăna fluturând deasupra marginii Universului" şi că uneori oamenii pot fi perfecţi în sentimentele lor şi că timpul, sistemele, cuvintele încep să cadă din înţelesurile lor şi noi rămânem cei adevăraţi.

WEB CAM

Muntele Mic - Hotel Sebeş

Sighişoara

Piata Presei Libere

Bacău

Piata Victoriei

Câmpina

Azuga - Panorama Bucegi

Piata Romana

Olimp - Popasul Pescarilor

Azuga - Sorica

Caracal

Cluj Napoca

Baile Homorod

Piata Revolutiei

Craiova

1 Mai - Turda

Galaţi - Faleza Dunării

Str. Turda

Gara de Nord

Cabana Bâlea

Iaşi - Palatul Culturii

Pipera/Barbu Văcărescu

Borsa

Otopeni - Piata Primariei

Antena1 - DN1

Otopeni - Parcul Central

Borşa - Zapp

Otopeni - DN 1

Busteni - Kalinderu

Reşiţa

Herastrau

Sinaia

Busteni - Kalinderu II

Buşteni Snowpark

Sighişoara - Piaţa Cetăţii

Cavnic

Valea Arieşului

Tg Jiu - Poarta Sărutului

Harghita Bai

Tg Jiu - Masa Tăcerii

Muntele Mic

Parang

Parîng - Cabana ANEFS Zapp

Pasul Tihuta

Poiana Braşov - Postavaru

Poiana Braşov - Zapp Kanzel

Poiana Braşov - Zapp

Predeal Telescaun

Predeal

Rânca Teleschi M1

Semenic

Sinaia 1400

Sinaia 2000

Sinaia - Valea Dorului

Straja - Platoul Soarelui

Straja Teleschi 1

Straja - Teleschi 5

Suior

Vatra Dornei



vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
16°C
Cer variabil
759 mmHg
Vant
4 km/h V-SV

Prognoza Meteo
Sambata
6  19
Pres.
Duminica
9  19
Pres.

banner.gif

banner-shop.gif




cristina-dinu_600x800px_2-tel_2-460x613.jpg

moftul.jpg
macheta-lacul-lebedelor-160x220.jpgstraini_in_noapte.jpgmacheta-florin-piersic-160x220px.jpgdivortul_de_aur.jpg

20100401_proconsuljp

folkblog

logo-teacup-160x70.gif
logo_eteatru_1.jpg

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP