13:42
Vineri
19 martie 2010
Bucuresti
MIN 3°C
MAX 15°C
Cauta
Mircea Geoană a făcut PSD un partid fericit
Imagine 1
Christian Silva | Jurnalul Naţional
Imagine 1
de Adriana Duţulescu
23/11/2009 (Actualizat 20:43)
 
3390 vizite
Veselie mare în tabăra PSD după exit-poll-uri. Mircea Geoană a lansat deja mesaje către PNL pentru voturile lui Crin Antonescu şi pentru o viitoare guvernare. Hrebenciuc porneşte negocierile, iar consultanţii americani îl antrenează pe Geoană pentru turul al doilea.

La PSD s-a pregătit sărbătorirea victoriei încă de pe la prânz, când la sediul din Kiseleff au început să curgă maşinile unei firme de catering cu mâncare şi băutură pentru petrecerea de după prezentarea exit-poll-urilor. Liderii partidului erau veseli şi puşi pe glume, şi pe măsură ce trecea timpul şi veneau informaţii despre exit-poll-urile parţiale căpătau şi mai multă încredere că Mircea Geoană va intra în turul al doilea. Ba, chiar după-amiază, începuseră să parieze pe clasarea lui Geoană pe primul loc, înaintea lui Băsescu, pentru că două dintre institutele de sondare a opiniei publice începuseră să livreze scoruri parţiale extrem de optimiste.

Prin contrast cu alegerile europarlamentare sau cu cele parlamentare de anul trecut, relaxarea pesediştilor a fost exprimată inclusiv prin jocul de table încins de şoferi în curte. Mircea Geoană însuşi, care fusese de dimineaţă la vot extrem de emoţionat, a reuşit să se relaxeze şi a făcut chiar şi o plimbare prin cartier, mergând pe jos de la sediu până acasă să îşi ia soţia şi copiii pentru a-i aduce la partid. Şi Ion Iliescu s-a înscris în corul veseliei generale, venind la sediul din Kiseleff, foarte amuzat de propria glumă, cu o bască à laChe Guevara în locul cunoscutei sale pălării.  


GEOANĂ LANSEAZĂ OFERTA CĂTRE PNL
După afişarea exit-poll-urilor pe cele două ecrane imense aşezate în curtea partidului, Mircea Geoană, din nou emoţionat (atât de emoţionat încât şi-a citit discursul şi s-a încurcat în hârtii), a mulţumit celor care l-au votat, dar şi celor care l-au votat pe Crin Antonescu, lansând deja mesajul de atragere a voturilor acestora pentru al doilea tur al prezidenţialelor, dar şi o ofertă de guvernare a PSD alături de PNL.
De altfel, discursul lui Crin Antonescu a avut cea mai mare audienţă în Kiseleff, toată lumea dorind să ştie "cui dă voturile".

"Le mulţumesc în egală măsură celor care au votat cu ceilalţi candidaţi. Şi cu domnul Băsescu, dar mai ales celor care au votat cu domnul Crin Antonescu, care a făcut o campanie frumoasă şi o campanie care sunt convins că va avea consecinţe bune pentru însănătoşirea politicii româneşti", a declarat Geoană. Liderul PSD a continuat adresând mulţumiri şi celor care i-au votat pe Sorin Oprescu, Corneliu Vadim Tudor, Gigi Becali şi Remus Cernea, urmărind şi atragerea voturilor acestora.

Geoană a mai spus că munca cea mai grea va începe după 6 decembrie, data celui de-al doilea tur de scrutin. "Să unim ţara şi să îndreptăm răul făcut de cinci ani de dezbinare şi de scandal. Trebuie să înţelegem, după cinci ani de dezbinare, că ceea ce ne uneşte este mai important decât ceea ce ne dezbină", a spus el. La rândul său, preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat că plasarea lui Mircea Geoană pe locul al doilea reprezintă nu o victorie, ci un clasament provizoriu. Iliescu a spus că în al doilea tur va conta atât mobilizarea partidului, cât mai ales dialogul politic cu celelalte forţe din majoritatea parlamentară care a demis Guvernul Boc. După discursul de bucurie, şefii PSD s-au întors în sediu, în biroul lui Mircea Geoană, unde şi-au împărţit sarcinile peste noapte: Hrebenciuc şi Geoană au început deja să dea telefoane la liberali şi la Sorin Oprescu, încercând să antameze înţelegeri electorale pentru al doilea tur, iar secretarul general adjunct al partidului, Valeriu Zgonea, să supravegheze numărătoarea paralelă.  


CONSILIERII LUI OBAMA, MULŢUMIŢI DE REZULTAT
La Kiseleff au stat toată ziua şi până târziu în noapte şi cei doi consultanţi americani de la firma Benenson Strategy, foştii consilieri ai preşedintelui american Obama, Jay Rouse şi Peter Brodnitz. Americanii, a căror prezenţă a fost ţinută în mare secret de social-de­mo­craţi, şi-au petrecut ziua în biroul lui Hrebenciuc, dar seara, la pre­zen­tarea exit-poll-urilor, au ieşit la fereastră urmărindu-şi, evident satisfăcuţi, candidatul în timpul speach-ului. La aceeaşi fereastră a ieşit şi Cozmin Guşă, şi el în mod evident satisfăcut, fumând trabuc, la fel ca şi Valeriu Zgonea, ambii fiind nefumători.
 
54. fara viitor
de geani | 24/11/2009 12:22:12
Orice ar face Basescu nu mai poate schimba trecutul...iar viitorul pentru el nu exista ca presedinte.
53. nu votati basescu!
de dan | 24/11/2009 12:20:31
eu nu votez Basescu si cred ca si criza financiara si politica e impotriva lui.
52. regrete
de fermecatu | 24/11/2009 12:19:48
imi pare rau ca nu a intrat crin in turul doi..dar macar sper sa faca guvernul Iohanis...
51. votati
de florin | 24/11/2009 12:18:39
votati Geoana pentru ca vrem sa scapam de basescu.
50. nu base
de mircea | 24/11/2009 12:16:55
eu il l-am sustinut pe antonescu pana in ultima clipa si il sustin si acum..sper sa ia decizia cea mai buna si sa il sustina pe geoana ca sa scapam de base.
49. mircea geoana
de gelyx | 24/11/2009 12:15:16
Geoana nu era cel mai potrivit sa intre in turul doi,dar in lipsa unui alt candidat o sa-l votam pe el ca sa scapam de base.
48. crin era mai potrivit
de geani | 24/11/2009 12:13:42
nu cred ca basescu a castigat pe drept...si nici geoana...Antonescu era mult mai potrivit sa intre in turul 2.
47. fara base
de paul | 24/11/2009 12:12:41
Orice ar face Basescu nu mai poate schimba trecutul...iar viitorul pentru el nu exista ca presedinte chiar daca a intrat in turul doi.
46. turul doi
de ioana | 24/11/2009 12:11:34
In turul 2 dintre Basescu si Geoana ..mai bine geoana decat basescu.
45. parera mea
de irina | 24/11/2009 12:10:36
psd este un partid fericit pentru ca geoana a avut norocul sa intre in turul doi..dar eu cinsider ca Antonescu merita mai mult acest lucru.
ACUM IN JURNALUL.RO

Comisarul Lucian Diniţă, şeful Direcţiei Poliţiei Rutiere, vorbeşte într-un interviu acordat Jurnalului Naţional despre problemele din peisajul rutier românesc. El ci­tea­ză o analiză a Băncii Mondiale, potrivit căreia un mort într-un accident rutier înseamnă pentru statul român o pierdere de 130.000 de dolari, iar pentru un rănit grav, 13.000 de dolari. Ţinând cont că anul trecut s-au înregistrat 2.470 de decese pe şoselele României, pierderea statului în astfel de accidente este una uriaşă – peste 300 de milioane de dolari. O sumă care reprezintă vieţi distruse, oameni infirmi sau scoşi din câmpul muncii până la cheltuieli cu ambulanţe, pompieri, SMURD, poliţie, morgă, avocaţi, spitalizare, companii de asigurări. De altfel, "costurile" afaceristei Anamaria Straus în cazul Tatiana Duplei, studenta din Republica Moldova pe care a ucis-o chiar pe trecerea de pietoni, s-au ridicat la 135.000 de euro. Sumă pe care nu a plătit-o ea, daunele fiind suportate de asigurător.

Ultimele ieşiri iredentisto-revizioniste ale liderilor maghiari, ce privesc în mod direct judeţele Covasna, Harghita şi Mureş, aşa zisul ţinut secuiesc, au determinat luarea unei poziţii tranşante din partea românilor care trăiesc aici. Astfel, Forumul Civic al Românilor [...]

Victor Ciutacu ● PAPORNIŢA CU ÎNŢELEPCIUNI
Lumea relevată de stenogramele publicate de Hotnews (lovitură de presă, deşi intuiesc lesne sursa, orice s-ar spune) e pestilenţialp. Avem în faţa ochilor o amestecatură de politicieni, oameni de afaceri şi judecători care convieţuiesc într-un melanj greţos pe principiul "o mână spală pe alta şi amândouă obrazul".

După ce anul trecut Emil Boc a semnat pentru înfiinţarea gazoductului Nabucco, care exclude Rusia de la aprovizionarea cu gaze a UE, Adriean Videanu negociază acum cu ruşii pentru proiectul South Stream. Băsescu spune că România a refuzat să semneze pentru South Stream. Comisia Europeană susţine Nabucco.

WEB CAM

Muntele Mic - Hotel Sebeş

Piata Universitatii

Sighişoara

Piata Presei Libere

Bacău

Arieseni

Piata Victoriei

Câmpina

Azuga - Panorama Bucegi

Piata Romana

Olimp - Popasul Pescarilor

Caracal

Cluj Napoca

Baile Homorod

Piata Revolutiei

Craiova

1 Mai - Turda

Galaţi - Faleza Dunării

Str. Turda

Gara de Nord

Cabana Bâlea

Iaşi - Palatul Culturii

Pipera/Barbu Văcărescu

Borsa

Otopeni - Piata Primariei

Antena1 - DN1

Otopeni - Parcul Central

Borşa - Zapp

Otopeni - DN 1

Busteni - Kalinderu

Reşiţa

Herastrau

Sinaia

Busteni - Kalinderu II

Buşteni Snowpark

Sighişoara - Piaţa Cetăţii

Cavnic

Valea Arieşului

Tg Jiu - Poarta Sărutului

Harghita Bai

Tg Jiu - Masa Tăcerii

Muntele Mic

Parang

Parîng - Cabana ANEFS Zapp

Pasul Tihuta

Piatra Neamţ

Poiana Braşov - Postavaru

Poiana Braşov - Zapp Kanzel

Poiana Braşov - Zapp

Predeal Telescaun

Predeal

Rânca Teleschi M1

Semenic

Sinaia 1400

Sinaia 2000

Sinaia - Valea Dorului

Straja - Platoul Soarelui

Straja Teleschi 1

Straja - Teleschi 5

Suior

Vatra Dornei



vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
14°C
Senin
766 mmHg
Vant
3 km/h V-SV

Prognoza Meteo
Vineri
3  15
Pres.
Sambata
7  17
Pres.

banner.gif

banner-shop.gif




cristina-dinu_600x800px_2-tel_2-460x613.jpg

moftul.jpg
macheta-lacul-lebedelor-160x220.jpgstraini_in_noapte.jpgmacheta-florin-piersic-160x220px.jpgdivortul_de_aur.jpg

20100401_proconsuljp

folkblog

logo-teacup-160x70.gif
logo_eteatru_1.jpg

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP