Că ziua a fost perfectă pentru grătar e de-nţeles, dar de nepriceput ar fi ce-i mâna în luptă pe grătargiii de week-end către secţiile de votare, chiar la ora prânzului. De ce să se-nghiontească în spaţiile ostile, cu zeci de alţi grătargiii cu simţul civic mai dezvoltat decât cel gustativ, în loc să-şi vadă de grătarele lor fumegânde, sfârâinde, puternic mirosinde etc.? Nici măcar n-au aşteptat să voteze după masă, poate pentru a nu-şi pierde dreptul la vot din lipsă de buletine.
În comuna Tunari, din vecinătatea Bucureştiului, buletinele pentru preşedinte se epuizaseră puţin după prânz, iar câteva zeci de cetăţeni nerăbdători de a-şi exercita dreptul la alegerea şeful statului stăteau la coadă în holul şcolii, aşteptând suplimentarea buletinelor de vot din partea Biroului Electoral Central. Preşedinta secţiei de vot ne-a mărturisit că nu se aştepta la o prezenţă atât de mare la secţia sa de votare, mai ales de la primele ore ale dimineţii, deci a crezut că 200 de buletine ar fi suficiente.
Dar tunărenii s-au trezit în ziua alegerilor cu mult mai mulţi turişti şi amatori de grătare de duminică pe la prieteni decât au estimat. "Votarea a fost suspendată pentru că s-au terminat buletinele de vot pentru preşedinte. Au votat până acum 200 de persoane din Ploieşti, Piteşti, Voluntari, Baloteşti şi alte zone. Unii lucrează aici, alţii au venit în week-end. Nu ne aşteptam să vină atât de mulţi", ne-a mărturisit ea.

Dacă cei din Baloteşti s-au dus să voteze la Tunari, cei de la Tunari au votat la Baloteşti, făcând schimb de locuri de grătare şi de liste. "La ora 13:00 aveam 250 de voturi. Mai sunt cam 60 de persoane la coadă acum şi credem că vor mai veni. Sunt veniţi şi din ţară, din Iaşi, Vaslui, Ialomiţa şi alte judeţe, dar sunt foarte mulţi şi din Otopeni, Snagov, Tunari, Periş, Ciolpani. Ei au zis că au venit la grătar la noi, pe la prieteni. Avem 400 de buletine de vot, dar am vorbit deja cu Biroul Electoral Central şi ne vor mai trimite buletine", ne-a explicat şi preşedinta secţiei speciale de vot din Baloteşti.
Agitaţi şi nerăbdători să voteze şi ei odată, ca să nu piardă toată ziua, cei 60 care aşteptau la coadă imediat după prânz formau o masă compactă, greu de pătruns, de străpuns din vreun punct sau de rarefiat, în ciuda soarelui puternic de-afară, care ar fi trimis oricare om cât de cât normal mai întâi la plimbare, dacă nu la grătar.
Mai liniştită era ieri, la prânz, secţia specială de votare din comuna Dascălu, amenajată separat faţă de "muritorii de rând", chiar la Primărie. Acolo am devenit cel de-al o sută zecelea votant, puţin după ora 13:00, după ce-am completat declaraţiile de asumare a răspunderii pentru exercitarea dreptului de cetăţean cu spirit civic ascuţit.
Tot oamenii cu grătare de week-end şi-au pus semnăturile pe listele suplimentare şi aici, dar s-au înghesuit mai puţin decât în alte părţi.
La început, totul era roz, lapte şi miere, ciocolată cu dragoste. Pacea şi liniştea din familia cu trandafiri la fereşti (!) au fost tulburate de miscarearezistenta.jpgvizitele nocturne pe la casele altora, lucru pentru care, în ceasul al 12-lea, tata Geoană şi-a pus cenuşă în cap şi şi-a cerut scuze.
Fosta vedetă tv Andrei Gheorghe, recent cooptată în echipa de consilieri a ministrului Sebasrian Vlădescu, a lovit o maşină în Bucureşti, pe Şoseaua Kiseleff, chiar la semaforul din dreptul Oficiului de Cadastru. Impactul a fost destul de brutal pentru cealaltă maşină [...]
Meteorologii au emis, astăzi, o atenţionare Cod galben de precipitaţii însemnate cantitativ, polei şi intensificări de vânt. Aceasta este valabilă în intervalul 10 februarie, ora 15:00 - 11 februarie, ora 20:00 şi vizează jumătatea de sud a ţării.
Directorul Administratiei Naţionale de Meteorologie, Ion Sandu, a avertizat că până în data de 16 februarie în România se vor menţine condiţiile meteorologice dificile, în care ninsorile vor alterna cu ploaia, favorizând apariţia poleiului.
Într-o ţară membră cu drepturi depline a Uniunii Europene se întâmplă lucruri de-a dreptul bizare, halucinante. Vă prezentăm povestea unei familii din Maramureş, care în anul 2007 şi-a cumpărat o maşina nou-nouţă în leasing. Clienţii şi-au plătit integral maşina, numai că, nici după un an şi jumătate de la achitarea autoturismului, nu au intrat în posesia cărţii de identitate a acestuia. Ba mai mult, compania "mamă" de leasing face presiuni pentru a ridica autoturismul.


Bucuresti


















In tara asta, acest neam, hoascele, puturosii si pomanagii mai SPERA CA DUPA 20 DE ANI SA VINA COMUNISMUL, SA - I CONDUCA ILIESCU SAU CEAUSESCU!
E greu sa fii educat sa te duci la vot disciplinat!
E greu sa lupti cu microbuzele si pomanagiii!
GREATA, SILA, DISPRET!