miercuri_28_30.gif

05:01
Vineri
30 iulie 2010
Bucuresti
MIN 17°C
MAX 30°C
Cauta

stamp_miscarea12.jpg

Debut - Marinela Parvu, vedeta populara
Mama sa i-a croit costumele, iar ea si-a croit drum in show-biz. Marinela Parvu a ales muzica populara.
de Catalina Iancu
25/03/2006 (Actualizat 7:00)
 
96 vizite
Mama sa i-a croit costumele, iar ea si-a croit drum in show-biz. Marinela Parvu a ales muzica populara.

In timp ce majoritatea pustoaicelor viseaza sa ajunga fotomodele si soliste dance, se mai gasesc, ici si colo, fete care se dedica muzicii populare. Din pacate, cat de rar se intampla minunea asta! Din aceasta categorie pe cale de disparitie face parte si Marinela Parvu, o bruneta ochioasa, frumusica si talentata, cu o voce deosebita, cu gropite-n obrajori, care aduce putin cu Daniela Condurache pe vremea cand era si ea proaspat debutanta. Spre deosebire de Daniela, originara din Moldova, Marinela reprezinta zona Olteniei.

LA MAMA ACASA. S-a nascut in 1976, in comuna Ghioroiu din judetul Valcea. Tot auzind in casa melodii cantate de mama ei, Marinela, care avea pe-atunci vreo patru anisori, a inceput sa le invete. Astfel i s-a transmis dragostea fata de cantecul popular, in general, si de cel oltenesc, in special. La varsta de 15 ani a inceput sa lucreze cu profesorul Gheorghe Lazar, la Scoala Populara de Arta din Bucuresti, pe care a absolvit-o in 1993. A participat la numeroase festivaluri si concursuri de folclor, a obtinut o multime de premii care i-au incununat munca. Dar cel mai important lucru este faptul ca talentul i-a fost recunoscut de oameni de specialitate, cum ar fi marii maestri ai scenei populare romanesti, Paraschiv Oprea sau Ionel Budisteanu.

PROIECTE. Interpreta a facut tot ce i-a stat in putinta pentru a respecta dorinta parintilor, care o privesc acum din cer: aceea de a ajunge artista de muzica populara si de a impartasi tuturor bucuria si spiritul sau vesel. Are o colectie de peste 50 de costume populare, toate lucrate manual, unele dintre ele cu o vechime de peste o suta de ani, altele fiind croite cu drag de mama si de sora ei. Dupa ani buni in care a cantat muzica populara in restaurante, solista isi vede visul cu ochii: a terminat un album pe care l-a realizat in colaborare cu orchestra lui Nicu Tane. In anii anteriori, Marinela a realizat inregistrari pe mai multe casete si cd-uri, dar niciodata cu piese proprii, ci doar cu melodii dragi sufletului sau. Acum, bucuria ei este cu atat mai mare cu cat cele 10 piese nou-noute, pe care le contine albumul, au fost realizate special pentru ea. Solista pregateste si un videoclip, iar lansarea CD-ului va fi sustinuta de un mare concert live.

"Mama voia sa ma vada artista de muzica populara. Mi-a facut chiar si costume, de cand eram mica si se ingrijea sa am porturi populare si pentru cand voi fi domnisoara. Am peste 50 de costume traditionale, dintre care cele mai multe sunt facute de sora si de mama mea." - Marinela Parvu, Interpreta de muzica populara
 
Alte articole despre: populara, marinel, antimonden
ACUM IN JURNALUL.RO

Elena Udrea a lansat joi la Shanghai noul brand turistic al României, alături de chinezi costumaţi în Ştefan cel Mare şi în plin scandal legat de originalitatea brandului de ţară. "Explore the Carpatian Garden" este noul slogan prin care turiştii sunt invitaţi să exploreze "grădina carpatică". Numai că frunza, elementul principal al noului logo, seamănă izbitor cu un element grafic folosit de o firmă britanică de transport.

PE ACEEASI TEMA:
+ Branding cu Ştefan cel Mare chinez
29 IUL 10 / Observator
+ Udrea: Litoralul nu este competitiv pe plan internaţional
29 IUL 10 / Observator

Nemşa este un sat săsesc, din judeţul Sibiu, locuit de ţigani care cresc nişte capre franţuzeşti primite în dar de la o fundaţie americană, prin filiala europeană din Olanda. Saşii şi caprele au schimbat, fiecare în felul lui, viaţa ţiganilor din Nemşa, stabiliţi aici începând de pe la 1900 ca argaţi ai saşilor.

Adio cultură, tradiţie! Adio sat tradiţional! Alături de termopane, pavajul este obligatoriu în satul românesc, fie el transformat la comanda politică în oraş. La Miercurea Sibiului, oraş fără canalizare, blocuri şi magazine, primarul Ioan Troancă a demarat noua revoluţie culturală.

de-ce-2.jpg

Expulzări, amprentări, demolări de tabere - iată reţeta pe care a propus-o miercuri seară Parisul pentru a rezolva problema romilor şi nomazilor de pe teritoriul Franţei. O reţetă cumva cunoscută europenilor, pentru că aceleaşi măsuri le anunţau italienii în 2007, după cazul [...]

WEB CAM

Mamaia Hotel Comandor

Piata Revolutiei

Piata Presei Libere

Mamaia Siutghiol

Azuga - Panorama Bucegi

Braşov - Consiliul Judeţean

Piata Romana

Eforie Nord

Braşov - Strada Republicii

Arieseni

Piata Victoriei

Bacău

Olimp - Popasul Pescarilor

Azuga - Sorica

Piata Universitatii

Caracal

Str. Turda

Craiova

1 Mai - Turda

Constanţa - Piaţa Ovidiu

Gara de Nord

Pipera/Barbu Văcărescu

Busteni - Kalinderu

Iaşi - Palatul Culturii

Galaţi - Faleza Dunării

Ferdinand/Mihai Bravu

Busteni - Kalinderu II

Antena1 - DN1

Buşteni Snowpark

Galaţi - Hotel Mercur

Otopeni - DN 1

Cavnic

Odorheiul Secuiesc

Herastrau

Odorheiul Secuiesc Hotel Târnava

Otopeni - Piata Primariei

Otopeni - Parcul Central

Parang

Reşiţa

Parîng - Cabana ANEFS Zapp

Sighişoara

Piatra Neamţ

Sighişoara - Piaţa Cetăţii

Tulcea

Poiana Braşov - Zapp

Valea Arieşului

Poiana Braşov - Zapp Kanzel

Predeal

Rânca Teleschi M1

Sinaia 1400

Sinaia 2000

Sovata

Straja - Platoul Soarelui



160x400_72.jpg

vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
15°C
Senin
754 mmHg
Vant
2 km/h -

Prognoza Meteo
Vineri
17  30
Pres.
Sambata
17  35
Pres.

banner.gif

banner-shop.gifpierdutejn.gif

rs_sportexpo10v_jn_color_160x160gi

vreaubilet-logo-negru.jpg
moftul.jpg
egoistul-jn.jpg

afis-cavalerii-felinarelor-tarzii.jpg
banner_rockapella_160x220_px_jurnalul_national.jpg

artmainfestivalroj.pg

screenshot115-2.jpg

Speranta pentru Iuliana

www.port.ro
Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP