04:49
Miercuri
17 martie 2010
Bucuresti
MIN -1°C
MAX 9°C
Cauta
Isărescu: Criza trece cu investiţii
Pentru a trece de criza economică, ţara noastră are cavariante relocarea banilor dinspre salarii spre investiţii, majorarea taxelor - total nerecomandată, sau o ajustare brutală din partea pieţelor, a declarat ieri Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale, cu ocazia decernării diplomei "Virgil Madgearu", la Academia de Studii Economice din Bucureşti.
de Eugenia Mihalcea
12/11/2009
 
1172 vizite
Mugur Isărescu a transmis mai multe mesaje, care ar trebui să ţină agenda dezbaterii publice în următoarea perioadă. El a afirmat că România nu are alternativă la acordul de finanţare internaţională, care reprezintă o înţelegere în primul rând cu UE şi, în subsidiar, cu FMI şi Banca Mondială. Guvernatorul propune realocarea resurselor bugetare către domenii care să aducă noi locuri de muncă. În caz contrar, România ar fi nevoită să ia decizii deloc benefice de creştere a veniturilor prin majorarea taxelor, spune guvernatorul BNR, care anticipează că, în lipsa oricăror astfel de măsuri, pieţele vor reacţiona în sensul unei ajustări dure.

CORECŢIA PRIN CURS REAPRINDE INFLAŢIA
Ca şi în alte dăţi, Isărescu a pledat pentru economisire şi investiţii, ca singura ecuaţie ce poate permite o dezvoltare a economiei pe baze sănătoase. "Băncile centrale sunt de regulă un împrumutător de ultimă instanţă. Despre BNR se spune, mai nou, că este un apărător de ultimă instanţă, un fel de goalkeeper (portar - n.r.) care poate să apere orice. BNR îşi va face datoria, va apăra şi interesul naţional şi obiectivele sale, stabilitatea preţurilor şi stabilitatea financiară", a spus Isărescu, precizând că o corecţie făcută prin curs nu reprezintă optimul, ci reaprinde inflaţia. Isărescu a evocat anii '90, când România avea 10 milioane de salariaţi care plăteau impozite şi mai puţin de un milion de bugetari, iar în prezent are doar 4,5 milioane de salariaţi şi 1,5 milioane de bugetari. Numărul persoanelor asistate a crescut de la trei la cinci milioane.

"Un an în care se organizează alegeri nu trebuie să dăuneze stabilităţii economice", a completat guvernatorul BNR, care a atras atenţia că ţara noastră trebuie să găsească drumul cel drept între păstrarea echilibrului macroeconomic şi financiar şi alegeri.
 
1. Top 100 bananier
de magda | 12/11/2009 11:02:00
A aparut editia pentru anul 2008 a "Top 100 Romania" - respectiv ierarhia dupa cifra de afaceri a primelor 100 de companii nebancare inscrise in tara -, ultimul dintr-o serie de topuri, cercetate sistematic de profesorul Cezar Mereuta sub egida Centrului Roman de Modelare Economica, pe o perioada ce corespunde calendaristic cu cea de crestere economica neintrerupta in Romania.
******bloombiz***/finante/top-100-bananier
ACUM IN JURNALUL.RO

Lucrările de reabilitare a Centrului Istoric al Capitalei n-au fost terminate nici până-n ziua de azi. Au fost începute în 2006 şi urmau a fi finalizate în 2008. În plan erau 14 străzi, însă în patru ani s-a intervenit doar pe patru artere, însă nici aceste lucrări n-au fost autorizate, fiind făcute prost. Contractul dintre municipalitate şi firma spaniolă SEDESA a fost reziliat în 2009. Pentru acest proiect au fost puse la bătaie 30 de milioane de euro. Urmează o licitaţie pentru care Primăria Capitalei mai dă peste 3,5 milioane de euro pentru atribuirea unui contract de consultanţă şi supervizare.

PE ACEEASI TEMA:
+ Manelizarea României prin uitarea şi îngroparea culturii
15 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă

Traian Băsescu şi Victor Ponta au avut înaintea consultărilor de la Cotroceni un schimb de replici, preşedintele PSD afirmând că nu îl are alături pe Crin Antonescu să-i spună ce să facă. În replică, şeful statului i-a răspuns că ar fi putut să-l ia pe Adrian Năstase.

Am obosit să tot fiu păcălită, înşelată de stat şi de instituţiile lui, să stau tot timpul în gardă, să mă uit chiorâş la orice om care mă abordează pe stradă, poate inofensiv, pentru că alţi zece, o sută, înaintea lui, mi-au făcut rău când eu credeam că îmi fac bine.

PE ACEEASI TEMA:
+ Am 21 de ani şi, ca hobby, adun frustrări
11 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ Motive - De ce nu-mi place că sunt român
12 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ Cultura a devenit asl, pls, limba a devenit lol, ke fak
15 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ Dreptul de a fi revoltată, singurul care mi-a rămas
16 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă

banner_446x120-copy.jpg

Henriette Yvonne Stahl este cunoscută în lite­ratura română în primul rând prin destinul ei, deloc tipic pentru o femeie şi o scriitoare în perioada respectivă. A străbătut aproape un secol, a trăit două iubiri tulburătoare cu doi mari scriitori, a vrut să fie actriţă şi a făcut mici compromisuri şi a scris...

PE ACEEASI TEMA:
+ Henriette Yvonne Stahl, printre stele norocoase
15 MAR 10 / Biblioteca pentru toţi
OFERTE RECOMANDATE
WEB CAM

Muntele Mic - Hotel Sebeş

Piata Universitatii

Sighişoara

Piata Presei Libere

Bacău

Arieseni

Piata Victoriei

Câmpina

Azuga - Panorama Bucegi

Piata Romana

Olimp - Popasul Pescarilor

Azuga - Sorica

Caracal

Cluj Napoca

Baile Homorod

Piata Revolutiei

Craiova

1 Mai - Turda

Galaţi - Faleza Dunării

Str. Turda

Gara de Nord

Cabana Bâlea

Iaşi - Palatul Culturii

Pipera/Barbu Văcărescu

Borsa

Otopeni - Piata Primariei

Antena1 - DN1

Otopeni - Parcul Central

Borşa - Zapp

Otopeni - DN 1

Busteni - Kalinderu

Reşiţa

Herastrau

Busteni - Kalinderu II

Buşteni Snowpark

Sighişoara - Piaţa Cetăţii

Cavnic

Valea Arieşului

Tg Jiu - Poarta Sărutului

Harghita Bai

Tg Jiu - Masa Tăcerii

Muntele Mic

Parang

Parîng - Cabana ANEFS Zapp

Pasul Tihuta

Poiana Braşov - Postavaru

Poiana Braşov - Bradul

Poiana Braşov - Zapp Kanzel

Poiana Braşov - Zapp

Predeal Telescaun

Predeal

Rânca Teleschi M1

Semenic

Sinaia 1400

Sinaia 2000

Sinaia - Valea Dorului

Sovata

Straja Teleschi 1

Straja - Teleschi 5

Suior

Vatra Dornei



vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
0°C
Cer acoperit
759 mmHg
Vant
4 km/h -

Prognoza Meteo
Miercuri
-1  9
Pres.
Joi
2  10
Pres.



cristina-dinu_600x800px_2-tel_2-460x613.jpg

banner.gif

banner-shop.gif

moftul.jpg
macheta-lacul-lebedelor-160x220.jpgstraini_in_noapte.jpgmacheta-florin-piersic-160x220px.jpgdivortul_de_aur.jpg

20100401_proconsuljp

folkblog

logo-teacup-160x70.gif
logo_eteatru_1.jpg

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP