01:54
Duminica
21 martie 2010
Bucuresti
MIN 6°C
MAX 19°C
Cauta
AMINTIRE CU HAIDUCI
Folk You! sau Rock Me, Iris? Aceasta-i întrebarea
Imagine 1
Dragoş Stoica | Jurnalul Naţional
Imagine 1
Dincolo de orice Vamă, dincolo de Da sau Nu, dincolo de toată lumea, Folk You! Aşa ne-a zis din chitară şi din glas idolul tinerilor (dar nu neapărat...) folkişti: Dinu Olăraşu.
de Claudia Daboveanu
2/08/2009
 
6541 vizite
Dincolo de toate astea, orice ierarhie e subiectivă. Una obiectivă e judecată prin vreme şi definitivată de posteritate. Aşa că tinerii aspiranţi la titlul de folkişti seniori nu se vor supăra prea rău pe mine dacă n-o să-i pomenesc în ordinea intrării în scenă sau a numerelor pe care-şi imaginează că le au pe "tricou".

Apropo, tricourile FY! de anul ăsta au avut ceva special, la propunerea doamnei Anda Pittiş, în memoria lui Moţu: pomul vieţii. Conotaţiile sale şi ale culorilor (unele albe, altele albastre) vă lăsăm să le descoperiţi singuri...

Aşadar, cadeţii serilor de vineri şi sâmbătă s-au numit Tituş Constantin, Ovidiu Mihăilescu, Adriana Andreica, Didina Curea, Fox Studis, Mihai Călian, Tudor Bădescu, Cătălina Beţa, Alina Zaharia, Ovi¬diu Scridon, Bogdan Grosu, Cantos, Mircea Iordache, Ştefan Tivodar, Cantos, Mircea Iordache, Floare de Colţ. Valoarea s-a măsurat în aplauze, iar continuitatea se va vedea prin ani. Noi le dorim "fraţilor tineri" un drum presărat cu lumină şi inspiraţie. Şi să le iasă-n cale cineva care să creadă-n ei şi să le acorde o şansă la momentul oportun, aşa cum făcea Florian Pittiş...

MESAGERUL LUI DUMNEZEU. Vineri seară ne ocoleşte miraculos "ploaia asta nebună, care a spus că vine şi nu mai vine". A ascultat până şi ploaia de Olăraşu... Sufletele întunecate de norii negri au fost înseninate şi încălzite de Tatiana Stepa, Magda Puşcaş, Emeric Imre Set, Maria Magdalena Dănăilă, Alina Manole, Ducu Bertzi, Mihai Neniţă, Tudor Gheorghe şi Vasile Şeicaru.

Inutile-s cuvintele câteodată... Vom spune că totul a fost armonie, empatie, emoţie şi vibraţie la unison. Rugă la Marea Neagră, în picioare... Prin Focul vânăt al lui Ducu Bertzi, batalioanele române au trecut Carpaţii, în frunte cu Vasile Şeicaru, ca să înalţe cu Tatiana Stepa o Rugă la Marea Neagră, în picioare.

Ultima noapte de folk, întâia noapte de rock. Adică sâmbătă. Maria Tănase a noastră, cum a numit-o altă Mărie (Gheorghiu) pe Zoia Alecu, ne-a plimbat pe Cărări de maci, printre Paradoxuri. Apoi a venit mai aproape de noi cu o lacrimă, dăruindu-ne o Floare de vârtej Maria Gheorghiu. Altă floare pe Câmpuri aurii: Narcisa Suciu şi un inedit remember, Love of my life. Ne-a nins sfânt şi păgân alături de Victor Socaciu şi am cules roade din Pomul copt al omului bun, Mircea Rusu (din) Band.

"Dumnezeu şi-a trimis mesagerul, pentru a-şi oferi lacrima de bucurie", spune amfitrioana în alb a seratei magice. Aşa a găsit de cuviinţă să-l prezinte pe acela care ne-a făcut cinste peste tot în lume, cu arta cântului său pur românesc: Gheorghe Zamfir. Cu instrumentul său fermecat, vechi de 6000 de ani, aşa cum ne-a amintit, şi un taraf de patru meşteri lăutari, Maestrul a oferit un regal autentic, încununat cu străvechea noastră Ciocârlie. Plecăciune până la pământ!

BY CHILIAN. Sigur că Florin Chilian e unic în peisajul folkului românesc. Ne-a învăţat să şocheze, chiar dacă asta doare. Mereu te-aştepţi să te ia prin surprindere şi tocmai de-aia "manierismul" lui face parte din firescul nostru. Şi mai ştii că de fiecare dată, nu ştiu cum se-ntâmplă, îi iese să comită câte ceva nou, frumos şi adevărat, ceva ce de obicei obţii cu foarte, foarte mulţi bani.

"Amintirea cu haiduci" din ultima seară de Folk You! a fost un produs de lux semnat de un artist şi oferit unor mii de oameni care probabil meritau să primească ceva "by Chilian". Nu degeaba fac apropierea omonimică (şi cunoscătorii ştiu de ce). Artistul are un moment de inspiraţie şi atât. Restu-i magie, iar posteritatea îşi va aminti de el sau nu. Numai că atunci când îţi doreşti ceva cu adevărat, tot Universul lucrează la asta şi acel ceva se-ntâmplă.

După recitalul fabulos al lui Gheorghe Zamfir, Florin Chilian a simţit nevoia să facă o reverenţă în faţa maestrului naiului: "Poate aşa vom şti să ne aflăm poveştile". Au zburat şi cuvinte de lumină către Nicu Vladimir. Apoi a trecut la ameninţări. "Nu cânt până nu urcă pe scenă un tânăr debutant: Marius Tucă". Nimeni, pesemne, în afară de "piticii năzdrăvani" ai lui Florin n-a crezut că directorul ziarului Jurnalul Naţional îi va face pe plac muzicianului.

Tucă e în meseria lui aşa cum Chilian ştie să fie în arta lui. Doi haiduci, în felul lor. Mii de oameni l-au vrut într-un glas, în picioare, agitând mâinile ca la un concert rock, pe acela care le dăruieşte de câţiva ani bucuria de a se contopi la malul mării cu poezia muzicii tinere. Dar pentru că era aproape de miezul nopţii şi cerurile erau deschise, vraja s-a produs. Numai cine a fost în Vamă a aflat cum sună "Amintirea cu haiduci" a lui Vali Sterian cântată cu vocea lui Chilian şi sufletul lui Tucă. Şi cu backing vocals alcătuit din toate inimile vamaioţilor. Restu-i muzică...

Ca să păstreze starea, Chilian sugerează să nu se aşeze nimeni, pentru că va cânta imnul naţional. Credeaţi că intonează Deşteaptă-te, române sau Trei culori, în loc de Nu vreau să ma duc la muncă? Ei bine, nu... Nu se poate abţine să nu facă o analogie în stilul lui: "Industria muzicală de la noi a ajuns un fel de industrie porno, pentru că toate curvele s-au apucat de cântat...". "Chiar dacă" ne operează pe cord deschis fără anestezie, noi tot îl iubim. Mulţumim, Iubi!

FLOARE DE IRIS. Marius Tucă a urcat pe scenă din nou după Chilian. N-a cântat nimic. A simţit nevoia să prezinte premiera absolută a festivalului de anul acesta. A făcut-o simplu şi direct: "Muzica mea de suflet: IRIS!". Şi iarăşi s-au instalat clipe prelungi în care mii de suflete au vorbit aceeaşi limbă.

O plajă-ntreagă de folkişti a cântat rock împreună cu cel mai iubit dintre rockeri: Cristi Minculescu. Reacţia a fost spontană, frumoasă, adevărată. Piese de pe cel mai recent album Iris, dar şi melodii mai vechi, Fără tine sau Floare de iris (foarte aşteptată de public) au fost cântate împreună. Folk sau rock? Aceasta-i întrebarea. Rock and folk. Folk You, Rock Me!

Dulcea povară de a încheia cea de-a cincea ediţie Folk You! A căzut pe umerii lui Mircea Baniciu. A luat-o "a la legere", pentru că-i permiteau talentul, experienţa, carisma şi cei doi prieteni muzicieni, aşezaţi de-a dreapta şi de-a stânga lui: Iosif Kappl şi Vlady Cnejevici. O formulă de nota zece care încheie un festival de nota zece.

Nota maximă acordată la 3:00 dimineaţa de un public tot de nota 10, care a cântat o dată cu cei trei Viaţa la ţară, Mica ţiganiadă, Andrii Popa, Mugur de fluier, Vremuri, Dacă ai ghici, Canarul. Această din urmă piesă pentru acela al cărui spirit a vegheat cele trei nopţi de basm: Florian Pittiş.
 
ACUM IN JURNALUL.RO

Rukmini Callimachi a devenit cunoscută în România în 2009, atunci când a fost nominalizată la premiul Pulitzer şi s-a aflat că este româncă. Rukmini a plecat din ţară la vârsta de 5 ani, în 1979, dar n-a uitat să vorbească româneşte. [...]

Dispariţia Mihaelei e foarte diferită, altfel decât celelalte plecări care au săpat adânc în durerea noastră de generaţie. Mi-a dat certitudinea "că numai ea, iubirea, se leagăna fluturând deasupra marginii Universului" şi că uneori oamenii pot fi perfecţi în sentimentele lor şi că timpul, sistemele, cuvintele încep să cadă din înţelesurile lor şi noi rămânem cei adevăraţi.

banner_300x90.jpg

De ce? De plăcere! Cum? Cu pasiune. De unde? De sus. Fotografie aeriană profesională. Un job frumos, dar dificil. V-aţi putea întreba care este definiţia fotografiei aeriene, drept urmare e bine să aflaţi că aceasta este totalitatea imaginilor surprinse de o cameră foto aflată într-un punct de staţie superior, însă niciodată de pe o structură construită.

b01_jurnalul.gif

De şase ani încoace, Jurnalul Naţional a crescut Folk You! în Vamă. Ediţia a VI-a va începe la 15 iulie şi va ţine patru zile, mai exact până la 18 iulie. Cum acest festival este un "proiect de ecologie a spiritului", o încercare de a curăţa sufletele oamenilor, de a le reaminti că sunt liberi şi că trebuie să aibă curajul de a se exprima exact aşa cum simt, dincolo de stereotipurile mediocre pe care societatea de consum le impune, Folk You! poate fi Mişcarea de Rezistenţă! Poate şi chiar este!

E criză. Plin de inspiraţie şi de profundă umanitate, guvernul se chinuie în ca­mera de reanimare să ţină ţara-n viaţă. Îi bagă în vene perfuzii pentru rehidratare: taie din leafa bugetarilor care şi-aşa abia aveau după ce bea apă, ameninţă cu impozitarea [...]

PE ACEEASI TEMA:
+ Nicolae Guţă: "Să ne impoziteze, dar nu cu răutate!"
08 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ "Noi trăim pe seama românilor"
04 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ Regina Magiei Albe: "Meseria asta nu se face pe chitanţe"
03 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ "Nu mai merge canci!"
02 MAR 10 / Mişcarea de rezistenţă
+ Adrian Minune: "Sunt maşină de făcut bani!"
28 FEB 10 / Mişcarea de rezistenţă

Câteva mii de persoane au participat, în Harghita şi Covasna, la manifestările organizate cu ocazia Zilei Naţionale a Maghiarilor de Pretutindeni. Manifestările au început la prânz, cu defilarea tradiţională, în căruţe, a locuitorilor din comunele apropiate [...]

macheta_dosar_scanteia.jpg

Printre instrumentele utilizate de Nicolae Ceauşescu pentru depă­şirea crizei economice din anii '80 s-au aflat: demagogia, modificarea terminologiei din discursurile oficiale şi înfiinţarea de noi structuri birocra­tice.

0bocnenorocire.jpg 

kilipirim2-optime-jn-copy.jpg

WEB CAM

Muntele Mic - Hotel Sebeş

Sighişoara

Piata Presei Libere

Bacău

Piata Victoriei

Câmpina

Azuga - Panorama Bucegi

Piata Romana

Olimp - Popasul Pescarilor

Azuga - Sorica

Caracal

Cluj Napoca

Piata Revolutiei

Craiova

1 Mai - Turda

Galaţi - Faleza Dunării

Str. Turda

Gara de Nord

Cabana Bâlea

Iaşi - Palatul Culturii

Pipera/Barbu Văcărescu

Borsa

Otopeni - Piata Primariei

Antena1 - DN1

Otopeni - Parcul Central

Borşa - Zapp

Otopeni - DN 1

Busteni - Kalinderu

Reşiţa

Herastrau

Sinaia

Busteni - Kalinderu II

Buşteni Snowpark

Sighişoara - Piaţa Cetăţii

Cavnic

Valea Arieşului

Tg Jiu - Poarta Sărutului

Harghita Bai

Tg Jiu - Masa Tăcerii

Muntele Mic

Parang

Parîng - Cabana ANEFS Zapp

Pasul Tihuta

Poiana Braşov - Postavaru

Poiana Braşov - Zapp Kanzel

Poiana Braşov - Zapp

Predeal Telescaun

Predeal

Rânca Teleschi M1

Semenic

Sinaia 1400

Sinaia 2000

Sinaia - Valea Dorului

Straja - Platoul Soarelui

Straja Teleschi 1

Straja - Teleschi 5

Suior

Vatra Dornei



vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
7°C
Senin
758 mmHg
Vant
2 km/h V-SV

Prognoza Meteo
Duminica
6  19
Pres.
9  19
Pres.

banner.gif

banner-shop.gif




cristina-dinu_600x800px_2-tel_2-460x613.jpg

moftul.jpg
macheta-lacul-lebedelor-160x220.jpgstraini_in_noapte.jpgmacheta-florin-piersic-160x220px.jpgdivortul_de_aur.jpg

20100401_proconsuljp

folkblog

logo-teacup-160x70.gif
logo_eteatru_1.jpg

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP