00:04
Sambata
21 noiembrie 2009
Bucuresti
MIN 7°C
MAX 17°C
Cauta
HIFIARENA
Audio subţire şi card gros
În era digitală, vinilul şi pick-up-ul sunt la mare preţ
Marin Raica | Jurnalul Naţional
În era digitală, vinilul şi pick-up-ul sunt la mare preţ
În anul crizei, expoziţia de echipamente audio-video HIFIarena mai adună 100 de mărci la a VII-a ediţie, care a început ieri şi ţine până duminică.
de Alexandru Radescu
13/11/2009
 
780 vizite
O scădere dramatică dacă ne uităm că anul trecut au fost 160 de mărci.

Conform organizatorilor, valoarea cumulată a produselor expuse în camere de hotel se apropie de suma de un milion de euro.

Desfăşurat tot sub sloganul "Vino să auzi!", HIFIarena 2009 a strâns: boxe, amplificatoare pe lămpi, pick-uri, plasme, LCD-uri, video-proiectoare. Ca de obicei, unii expozanţi s-au folosit de eveniment pentru a prezenta noutăţi pe piaţa românească, alţii au expus echipamete care urmează să fie disponibile în săptămânile următoare. Totuşi, expoziţia este gândită pentru soluţii "sofisticate", zona high-end, acolo unde portofelul gros obligă nişte achiziţii pe măsură.

Pentru nostalgicii vinilului, la HIFIarena se găsesc pick-up-uri de la Marantz sau Thorens (7.300 lei). Modelul vine un suport acrilat, elimină vibraţiile (1.000 magneţi) iar braţul este din fibră de carbon. De asemenea, mai puteţi găsi pick-up McIntosh la 10.000 de euro care e musai să funcţioneze împreună cu boxe ale aceluiaşi producător: 41.000 lei.

Pentru urechi şi mai "sensibile", boxele Dynaudio, seria Saphire cu o producţie de 1.000 de bucăţi. Preţ de colecţie: 12.000 de euro. Iar un sistem complet, Chord Electronics cu boxe Dynaudio, ajunge la 70.000 de euro.

Plasme-LCD

Între noutăţile zonei video, Panasonic prezintă plasma Z11, cu tehnologie NeoPDP (Neo Plasma Display Panel), subţiată până la 1 inci. Sunt două modele: ecran de 46 de inci şi 54 de inci (4.000 de euro). În camerele expoziţiei de la Radisson, Sharp a adus LCD-ul din seria XS, la 10.000 de euro pentru modelul de 65 de inci. Bang&Olufsen expune Beo Vision 10, un televizor cu tehnologie LED, rezoluţie HD, diagonală 40 de inci. Designul este inspirat de tablouri, boxele fiind sub ecran, mascate de o pânză. Costă 6.700 de euro.

Şi de la aceeaşi firmă, "flautul fermecat" (317 euro), o telecomandă cu ceas deşteptător, care deja a atras 20 de comenzi din România.

70.000 de euro preţul pentru un sistem audio complet expus la HIFIarena 2009

 
ACUM IN JURNALUL.RO
Foto: 29 imagini/ 0.94 Mb

După ce au moşmondit trei zile pregătirea unei confruntări electorale, celor trei candidaţi la Preşedinţie le-a ieşit o dezbatere cu puţine idei de fond şi cu multe momente de stand-up comedy.

PE ACEEASI TEMA:
+ Dezbatere electorală - Alegeri prezidenţiale 2009
20 NOV 09 / Special
La 20 de ani după schimbarea din decembrie '89, românii sunt chemaţi să aleagă pentru a şasea oară un preşedinte. Pentru prima oară însă, votul pentru prezidenţiale de mâine va fi dublat de unul pentru referendum, ale cărui întrebări vizează reformarea Parlamentului.


Datele de identitate, codul numeric personal, adresele şi locul de muncă a peste 6.000 de dascăli din Gorj au fost date publicităţii după ce un pedelist nemulţumit a turnat partidul lui Emil Boc că le va folosi în campania electorală.

PE ACEEASI TEMA:
+ Nume şi adrese a mii de dascăli, folosite electoral
21 NOV 09 / Special

La Sibiu în 1989 a fost baie de sânge. Armata a tras din toate poziţiile, a jucat toate rolurile posibile, înainte şi după 22 decembrie. Cei care au semănat însă teroarea în oraş sunt "oamenii în negru", ascunşi printre demonstranţi şi în podurile caselor. Câţiva au fost prinşi şi rapid eliberaţi, după ce au prezentat legitimaţii de grăniceri.

vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
3°C
Senin
762 mmHg
Vant
1 km/h V-SV

Prognoza Meteo
Sambata
7  17
Pres.
Duminica
7  17
Pres.

banner.gif

banner-shop.gif

degeaba_300-160.jpg

banner-razvan-210.gif

banner-premii_160x290.gif
160-220.jpg
o9atitudine.ro

kilipirim-copy.jpg

degeaba_small.jpg

straini_in_noapte.jpg

beligan.jpg

afis_festiva_opereta.jpg

craciun_vienez.jpg

circ.jpg

port_160x200.gif

folkblog

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP