19:26
Duminica
21 martie 2010
Bucuresti
MIN 9°C
MAX 21°C
Cauta
ŞANTAJ MEDICAL CU IZ POLITIC / Clinica din fundu’ curţii
Şeful Casei de Asigurări de Sănătate  Timiş, medicul Horia Cristian, vrea să blocheze în instanţă finalizarea unui modern spital privat pe motiv că parcarea clinicii se învecinează 1,5 m cu fundul grădinii lui.
de Mircea Opris
25/11/2008 (Actualizat 7:00)
 
682 vizite
Un om de afaceri şi mai mulţi medici, printre care şi reputatul plastician Tiberiu Bratu şi ginecologul Constantin Olaru, au decis să construiască o clinică privată în Timişoara. Investiţia se ridică la 4.000.000 de euro şi este aproape finalizată. Are 40 de paturi, săli de proiecţie live a operaţiilor pentru studenţi, patru blocuri operatorii, utilităţi de ultimă oră, sală de naşteri subacvatice. În plus, are şi toate acordurile legale din partea Primăriei, a Inspectoratului în construcţii, a celui de Sănătate publică precum şi acordul vecinilor, cu excepţia unuia: preşedintele CAS Timiş, Horia Cristian.  Grădina casei lui se învecinează cu parcarea din spatele viitoarei clinici.

Mihai Petrăchioiu, managerul firmei constructoare, susţine că medicul i-a cerut 120.000 de euro pentru a-şi da acordul de vecinătate şi a făcut diverse presiuni pentru a stopa construcţia clinicii de pe strada Franyo Zoltan .

Demersurile pentru construcţie au demarat în 2006, însă imediat medicul Cristian a încercat să oprească investiţia. "A fost de mai multe ori la Direcţia de Urbanism şi ne-a acuzat că autorizaţiile pe care le-am emis sunt ilegale şi că el ne va arăta că va demola clinica. A făcut scandal aici, în primărie, şi a cerut să se sisteze toate lucrările, pentru că el nu şi-a dat acordul", ne-a declarat un angajat al primăriei. Ulterior a încercat să o intimideze şi pe Viorica Dumitru, director adjunct al Autorităţii de Sănătate Publică: "M-a ameninţat pe motiv că am dat avizul sanitar pentru construcţia clinicii. Mi-a zis că acest spital nu va funcţiona cât timp va trăi el. Avizul este perfect legal, e o investiţie care respectă toate normele de biosecuritate. Casa în care locuieşte Horia Cristian, şi în care mai stau trei familii, e la mare distanţă de clinică. Doar el a făcut scandal".

Un alt episod furtunos s-a consumat în biroul fostului viceprimar al Timişoarei, Dorel Borza, căruia doctorul i-a cerut să stopeze lucrările. "A intrat peste mine în birou şi mi-a cerut să anulez autorizaţia dată de primărie. Nu aveam cum să anulez un act legal. A fost şi la Direcţia de Urbanism, unde i-a ameninţat pe angajaţii primăriei că îi arestează pentru că au eliberat acte nelegale", a spus Borza.

ŞI DĂ-I, ŞI LUPTĂ!
Petrăchioiu a încercat o împăcare: "Ne-am întâlnit la Horia Cristian acasă. Mi-a zis că are un apartament pe care eu să i-l vând cu 350.000 de euro sau să găsesc un cumpărător. Mi-a zis că dacă nu iau apartamentul, să îi dau bani pentru acceptul lui. Mi-a sugerat 120.000 de euro sau o casă la Dumbrăviţa şi îmi dă la notar acordul de vecinătate. I-am oferit 5.000 de euro. Mi-a zis, că nu mai are ce discuta cu mine". După câteva luni, Horia Cristian a trimis un individ să îi ceară lui Petrăchioiu cei 120.000 de euro, dar acesta a refuzat. "Domnul Petrăchioiu poate să afirme că eu i-am cerut 120.000 de euro. Sunt sigur că m-a înregistrat, dar am şi eu înregistrări. Mă voi lupta pentru ca această clinică să nu funcţioneze. Eu îmi apăr proprietatea. Nu este adevărat că am trimis un intermediar. Nu fac astfel de lucruri prin intermediari!", a declarat medicul.

În urmă cu o săptămână el a cerut judecătorilor să anuleze toate actele şi autorizaţiile emise pentru clinică. Medicul luptător Cristian candidează pentru un loc de deputat de Timiş din partea Partidului Naţional Liberal.
 
10. Horia Cristian este un caz patologic
de george | 24/11/2009 15:35:05
Individu se cearta cu toata lumea si il cred in stare de faptele prezentate mai sus. Interesele lui sunt preponderent materiale si nu au nici o legatura cu binele comun. Cred ca tipu' are un ego supradimensionat si o sete de putere mult prea mare pentru capacitaile lui limitate fiindca toti cei care il cunosc stiu ca-i foarte limitat.
9. clinica
de alina |  5/07/2009 19:39:35
normal ca nu sunt de acord toti frustratii, ce liniste poate fi disturbata de o clinica ca doar nu vorbim de vreo discoteca, indiferent de proprietar ca e doctor sau nu intampina aceleasi probleme, vecinii invidiosi sau redusi. Mi se pare o lege tampita sa depind de vecini daca respect urbanismul si am toate avizele referitoare la poluare etc. Toti insista cu zgomotul si poluarea cand noi suntem intr-un oras poluat din toate punctele de vedere.Vi se pare normal ca pe strada Cluj sa se apeleze la astfel de pretexte?
8. ...nu fac astfel de lucruri prin intermediari...
de un cetatean | 28/11/2008 16:22:41
Horia Cristian sa aibe grija sa existe in spitalul judetean pansamente si analgezice, si pe urma sa aibe curajul sa "demoleze" clinici in care, la fel ca in tarile civilizate, esti tratat intr-adevar ca un pacient, si nu ca un obiect de mobilier, cum se intampla in unitatile spitalicesti din Timisoara.Au mereu scuza cu "managerii spitalelor", iata un manager care vrea sa faca ceva care sa fie un exemplu, iar Horia Cristian , un liberal convins, nu doreste sa existe un termen de comparatie pentru omul din sistemul medical de care raspunde.
7. Uite ca se poate!
de haralambie g | 25/11/2008 16:52:50
Directorul Casei de Asigurări de Sănătate Tulcea, reţinut pentru corupţie
Preşedintele director general al Casei de Asigurări de Sănătate Tulcea a fost adus, astăzi, la Tribunalul Bucureşti, procurorii anticorupţie propunând arestarea preventivă a acestuia pentru că ar fi cerut 10.000 de euro de la un furnizor de servicii medicale.

Dumitru Lascu a fost reţinut de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie după ce a fost prins în flagrant, luni, primind o parte din suma de 10.000 de euro pe care a cerut-o unui furnizor de servicii medicale pentru a-l favoriza în eşalonarea plăţilor făcute de Casa de Asigurări de Sănătate Tulcea. Acesta a fost denunţat de un medic tulcean.
Tribunalul Bucureşti urmează să ia în discuţie propunerea de arestare preventivă a lui Dumitru Lascu.
Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea, a declarat, astăzi, pentru Mediafax, că în urmă cu o zi poliţia i-a solicitat fişa postului lui Dumitru Lascu, aceasta fiind trimisă imediat. Vasile Ciurchea a mai spus că preşedintele director gen
6. Director cu istorie patata
de andre chiliman | 25/11/2008 15:23:37
In 1007, Rodica Vlad si Horia Cristian s-au judecat pentru ca presedintele CJAS Timis a dispus, la inceputul anului, rezilierea contractelor cu farmaciile Vlad, pentru ca acestea nu ar fi eliberat medicamente gratuite si compensate in primele zile din ianuarie.Horia Cristian si-a revocat acea decizie, dupa ce a fost implicata si Curtea de Arbitraj de la Bucuresti, dar nu a reluat contractul cu farmaciile in cauza. "Un abuz iesit din comun?Rodica Vlad a precizat ca va cere penalizari pentru toata perioada in care a adus prejudicii fara a avea temei legal. Bravo, domnu' candidat!
5. mi-e rusine cu Horia Cristian
de din Timisoara | 25/11/2008 14:07:41
In Timisoara s-au construit zeci de blocuri si cladiri inalte in zone de case.Aranjamentul a fost facut pentru ca firma de constructii a fiului primarului Ciuhandu sa poata ridica blocuri. S-au scris zeci de articole despre asta. L-as fi inteles pe Horia cristian sa fie suparat daca acolo s-ar fi contruit un hotel, un bloc sau un bordel, un bar de noapte. Dar e vorba de un spital ca lumea, de care orasul de 5 stele Timisoara nu are. La cate bube are, de cand lucra la spitalul Judetean si acum la CAS Timis, Horia cristian nu ar trebui sa aiba tupeul sa ceara spaga nici macar un leu dar ce sa mai zic de 120 de mii de euro. Scandalos! In plus, dupa ce i-a hartuit doi ani, acum s-a trezit sa ii dea in judecata pe cei cu spitalul, tocmai cand e in campanie electorala si stie ca a cerut spaga asta imensa. E de inteles foamea, doar avea nevoie de bani pentru campanie. Doar ca nu si-a gasit prostii dar si-a gasit "nasul". Ar trebui sa ii fie rusine pentru ca se lauda in clipurile electorale ca e medic si a facut 4 mii de operatii. Rusine sa faci una ca asta unor colegi de breasla, cum ii sunt medicii Tiberiu Bratu sau Olariu. Insa cristian nu le-a ajuns niciodata nici macar la degetul mic, nici ca medic si nici ca manager. Cei doi stiu sa conduca clinici private pentru ca fac asta de ani de zile. Horia cristian conduce Casa de Sanatate, pentru ca a stiut sa pupe "poala popii" atunci cand a venit coalitia la guvernare. Insa nici o functie nu e pe viata. Rusine
4. Avem nevoie de un spital privat
de Laurentiu | 25/11/2008 13:52:22
Conditiile care ne sunt oferite la spitalele de stat sunt sub orice critica. Timisoara are nevoie de un spital privat in care sa fii tratat omeneste. Se pare ca interesele d-lui Horia Cristian nu sunt in favoarea Timisoarei. Poate va candfida in alta zona decat Banatul.
3. smecherii imobiliare
de vecinul | 25/11/2008 11:40:02
Eu locuiesc in acea zona timisoreana. Vestita clinica privata e un monstru arhitectonic intr-o zona rezidentiala linistita. In nici o tara civilizata o primarie nu ar fi dat autorizatia de constructie. Horia Cristian are dreptate indiferent de problemele lui in alte domenii. Articolul are drept scop sa il atace pe politicianul Horia Cristian sau sa prezinte adevarul?
2. Horia Cristian - afaceri murdare de ani de zile
de Timisorean | 24/11/2008 22:51:00
Cine nu il cunoaste pe Horia Cristian in Timisoara. A facut afaceri ilegale cat era director adjunct la spitalul judetean. A vandut aparate de are conditionat vechi la pret de aparate noi si a renuntat la o firma de sofware serioasa pentru a baga la spital o firmulita de It din Timisoara la care avea el interese. Omul asta e un caz penal. Ma mira ca mai ar tupeul sa candideze pentru Parlament. Rusine! Ar trebui anchetat. Intrebati medicii: a instaurat dictatura la CAS Timis insa nimeni nu are curjaul sa vorbeasca. Nu ziaristii trebuie sa il judece ci tribunalul!
1. nu te lasa l-le cristian
de un timisorean satul de smecherii | 24/11/2008 21:42:34
ne-am saturat de diverse constructii in zonele rezidentiale facute cu aprobari pe sub masa
ACUM IN JURNALUL.RO

Au trecut patru luni de când Stelian Caşcaval a fost omorât pe trecerea de pietoni de un şofer grăbit. De atunci, familia sa încearcă să lupte cu un sistem birocratic, croit pe modelul pânzei de paianjen, pentru a i se face dreptate. Timp de patru luni ancheta a stagnat, deoarece nu a fost finalizat raportul de necropsie.

Săptămâna premergătoare comemorării dramaticelor evenimente din 19-20 martie 1990 de la Tîrgu-Mureş s-a transformat într-un prilej pentru diverşi nechemaţi, vorbitori de serviciu pe la diverse televiziuni, să-şi dea cu părerea şi, ceea ce e mai rău, de continuarea unui şir de mizerabile manipulări, interne şi internaţionale, care de două decenii urmăresc culpabilizarea exclusivă a românilor pentru ce s-a întâmplat atunci.

Acum vreo doi ani, am găsit întâm­plă­tor pe o terasă din Sibiu un fost depor­tat în Transnistria, ţigan corturar. M-a dus în comunitatea lui şi a rezultat un re­por­taj halucinant despre cei duşi cu forţa din ordinul mareşalului Ion Anto­nescu peste Bug. Mi-au relatat inclusiv despre cazuri de canibalism la care se ajunsese din cauza foametei. Săptă­mâna trecută am ajuns iarăşi printre ţiganii din satele judeţului Sibiu.

Rukmini Callimachi a devenit cunoscută în România în 2009, atunci când a fost nominalizată la premiul Pulitzer şi s-a aflat că este româncă. Rukmini a plecat din ţară la vârsta de 5 ani, în 1979, dar n-a uitat să vorbească româneşte. [...]

OFERTE RECOMANDATE
WEB CAM

Muntele Mic - Hotel Sebeş

Sighişoara

Piata Presei Libere

Bacău

Piata Victoriei

Câmpina

Piata Romana

Olimp - Popasul Pescarilor

Caracal

Cluj Napoca

Baile Homorod

Piata Revolutiei

Craiova

1 Mai - Turda

Galaţi - Faleza Dunării

Str. Turda

Gara de Nord

Cabana Bâlea

Iaşi - Palatul Culturii

Pipera/Barbu Văcărescu

Borsa

Otopeni - Piata Primariei

Antena1 - DN1

Otopeni - Parcul Central

Borşa - Zapp

Otopeni - DN 1

Busteni - Kalinderu

Reşiţa

Herastrau

Sinaia

Busteni - Kalinderu II

Buşteni Snowpark

Sighişoara - Piaţa Cetăţii

Cavnic

Valea Arieşului

Tg Jiu - Poarta Sărutului

Harghita Bai

Tg Jiu - Masa Tăcerii

Muntele Mic

Parîng - Cabana ANEFS Zapp

Pasul Tihuta

Poiana Braşov - Postavaru

Poiana Braşov - Zapp Kanzel

Poiana Braşov - Zapp

Predeal Telescaun

Predeal

Rânca Teleschi M1

Semenic

Sinaia 1400

Sinaia 2000

Sinaia - Valea Dorului

Straja - Platoul Soarelui

Straja Teleschi 1

Straja - Teleschi 5

Suior

Vatra Dornei



vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
17°C
Cer variabil
755 mmHg
Vant
3 km/h V-SV

Prognoza Meteo
Duminica
9  21
Pres.
11  18
Pres.

banner.gif

banner-shop.gif




cristina-dinu_600x800px_2-tel_2-460x613.jpg

moftul.jpg
macheta-lacul-lebedelor-160x220.jpgstraini_in_noapte.jpgmacheta-florin-piersic-160x220px.jpgdivortul_de_aur.jpg

20100401_proconsuljp

folkblog

logo-teacup-160x70.gif
logo_eteatru_1.jpg

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP