03:24
Sambata
21 noiembrie 2009
Bucuresti
MIN 4°C
MAX 17°C
Cauta
CANCERUL A DESFIGURAT-O
"Sunt un om cu două feţe"
Ionelei îi e ruşine să mai iasă afară din casă. Se teme de reacţiile oamenilor
Ionelei îi e ruşine să mai iasă afară din casă. Se teme de reacţiile oamenilor
Ionela Linte e profesoară de Limba şi literatura română. Are 28 de ani şi n-a apucat să îşi împărtăşească dragostea pentru carte cu elevii decât trei ani. Apoi, o boală cumplită i-a răpit, literalmente, viaţa. I-a furat auzul la o ureche şi a desfigurat-o.
de Andreea Sminchise
20/06/2009
Răsfoieşte:  1 2
3079 vizite
În urmă cu opt ani, Ionela era în facultate. Totul a început cu o durere la maxilarul drept, "ca de măsea", îşi aminteşte tânăra. Apoi, osul a început să se umfle şi să se deformeze. "Am ajuns la medic, pentru o radiografie. Mi s-a recomandat să mă operez cât mai repede", spune Ionela.

Medicul de la Spitalul Judeţean din Alexandria, care i-a făcut intervenţia chirurgicală, a fost uimit. "A spus: «Nu am mai văzut aşa ceva în viaţa mea!»", povesteşte femeia. Ionela a fost diagnosticată cu "osteosarcom mandibular dreapta". Un cancer osos care, de obicei, se manifestă la nivelul oaselor lungi ale corpului. Localizarea în mandibulă, spun specialiştii, este destul de rară şi foarte agresivă.

OPT ANI DE CHIN
După prima operaţie, Ionela a început imediat chimioterapia. Cancerul a fost însă mai puternic şi tumoarea a recidivat. "În ultimii şapte ani am făcut patru operaţii, 11 serii de citostatice, 21 de şedinţe de cobaltoterapie, 30 de şedinţe de protonoterapie în Rusia şi am încercat diferite terapii naturiste. Degeaba.

Tumoarea mea se încăpăţânează să fie din ce în ce mai agresivă", spune cu tristeţe în glas tânăra profesoară. În ciuda chinului cumplit prin care a trecut, Ionela a reuşit totuşi să-şi termine facultatea, să facă un Masterat şi să facă ceea ce îi place cel mai mult - să predea. Timp de trei ani le-a insuflat dragostea de carte elevilor de la un grup şcolar din Bucureşti.

TRANSFORMAREA
În lupta cu cancerul, medicii din România au depus armele. I-au spus Ionelei că, deşi tumoarea revenise, parcă mai agresivă, în ţară nu se mai poate face nimic. În răstimp de doi ani, boala a făcut-o pe tânără de nerecunoscut.

"De când a început să crească fără oprire nu mai pot ieşi din casă. Acum sunt un om cu două feţe - partea stângă şi cea dreaptă. Şi nu îndrăznesc să ies pe stradă, pentru că privirile oamenilor sunt... foarte directe şi... iscoditoare... atunci când mă zăresc...", explică Ionela, cu ochii în pământ.

Aspectul neplăcut al înfăţişării ei şi reacţia oamenilor de pe stradă sunt însă cele mai mici dintre problemele cu care se confruntă acum. Tumoarea gigantică ce îi acoperă partea dreaptă din chip i-a diminuat capacitatea de a respira, i-a furat complet auzul la urechea dreaptă şi e pe cale să facă acelaşi lucru cu vederea la ochiul drept.

"În plus, abia mai pot deschide gura şi, de luni în şir, mă hrănesc cu lichide, iar durerile au devenit insuportabile. Nu mă mai pot odihni aproape deloc din cauza lor", spune Ionela.


Răsfoieşte:  1 2
ACUM IN JURNALUL.RO
Foto: 29 imagini/ 0.94 Mb

După ce au moşmondit trei zile pregătirea unei confruntări electorale, celor trei candidaţi la Preşedinţie le-a ieşit o dezbatere cu puţine idei de fond şi cu multe momente de stand-up comedy.

PE ACEEASI TEMA:
+ Dezbatere electorală - Alegeri prezidenţiale 2009
20 NOV 09 / Special
La 20 de ani după schimbarea din decembrie '89, românii sunt chemaţi să aleagă pentru a şasea oară un preşedinte. Pentru prima oară însă, votul pentru prezidenţiale de mâine va fi dublat de unul pentru referendum, ale cărui întrebări vizează reformarea Parlamentului.


Datele de identitate, codul numeric personal, adresele şi locul de muncă a peste 6.000 de dascăli din Gorj au fost date publicităţii după ce un pedelist nemulţumit a turnat partidul lui Emil Boc că le va folosi în campania electorală.

PE ACEEASI TEMA:
+ Nume şi adrese a mii de dascăli, folosite electoral
21 NOV 09 / Special

La Sibiu în 1989 a fost baie de sânge. Armata a tras din toate poziţiile, a jucat toate rolurile posibile, înainte şi după 22 decembrie. Cei care au semănat însă teroarea în oraş sunt "oamenii în negru", ascunşi printre demonstranţi şi în podurile caselor. Câţiva au fost prinşi şi rapid eliberaţi, după ce au prezentat legitimaţii de grăniceri.

mesajgv330x160v3.gif

vremea
ACUM
in Bucuresti - Baneasa
3°C
Senin
763 mmHg
Vant
1 km/h V-NV

Prognoza Meteo
Sambata
4  17
Pres.
Duminica
7  17
Pres.

banner.gif

banner-shop.gif

degeaba_300-160.jpg

banner-razvan-210.gif

banner-premii_160x290.gif
160-220.jpg
o9atitudine.ro

kilipirim-copy.jpg

degeaba_small.jpg

straini_in_noapte.jpg

beligan.jpg

afis_festiva_opereta.jpg

craciun_vienez.jpg

circ.jpg

port_160x200.gif

folkblog

Back to Top ^
© Toate drepturile rezervate Jurnalul National 2009
Tehnologie RUN
Vizual Impact
Televiziune Ziare Reviste Radio Business Cariere
Antena 1
Antena 2
Antena 3
Antena International
EuforiaTV
GSP TV
Saptamana Financiara
Financiarul
Jurnalul National
Gazeta Sporturilor
Ghimpele
TopGear
Felicia
Confidential
Cultura
GoodFood
GoodHomes
RadioZU
Romantic FM
Tipografia INTACT
INTACT Production
CLIR MEDIA
Open Media Network
INTACT Advertising
INTACT Interactive
Oportunitati in cadrul INTACT
CSR
FUDV
Fundatia Mereu Aproape
Internet
NEWS ENTERTAINMENT FINANCE WOMEN SPORT MOBILE
antena3.ro
jurnalul.ro
ghimpele.ro
videonews.ro
intactnews.ro
antena1.ro
antena2.tv
antenai.ro
vdtonline.ro
sfin.ro
financiarul.com
euforia.tv
revistafelicia.ro
myconfidential.ro
gsp.ro
gsptv.ro
mysport.ro
pariori.ro
m.antena3.ro
m.gsp.ro
AUTO SERVICII
topgear.ro totulredus.ro
intactimages.ro
© Acest site este parte a INTACT MEDIA GROUP