Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Elveţia şi Islanda, primele echipe calificate la turneul final din Danemarca

Elveţia şi Islanda, primele echipe calificate la turneul final din Danemarca

12 Oct 2010   •   00:00

Echipele naţionale de tineret ale Elveţiei şi Islandei s-au calificat, luni, la turneul final al Campionatului European ediţia 2009-2011, care va avea loc în Danemarca, informează site-ul oficial al UEFA.

Elveţia a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu reprezentativa Suediei. Gazdele au deschis scorul prin Bengtsson, în minutul 15, oaspeţii reuşind egalarea prin Khalifa, în minutul 47. În tur, elveţienii s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 4-1.

Islanda a învins, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecţionata Scoţiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Sigurdsson, în minutele 74 şi 80, în timp ce pentru gazde a înscris Maguire, în minutul 75. În tur, islandezii s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1.

Partidele România - Anglia (în tur 1-2), Croaţia - Spania (în tur 1-2), Belarus - Italia (în tur 0-2), Grecia - Cehia (în tur 0-3) şi Ucraina - Olanda (în tur 3-1) se vor disputa astăzi.