Arhiva
Tehnica .
Duminică, 27 mai 2012
abonament-jurnalul-copy.jpg
nobel-vol6.jpg
SHOP

ACTA, Marea Teroare pe internet. Cum ne-a aruncat Guvernul în braţele dictaturii şi cenzurii online

30 ianuarie 2012
A protester wearing a Guy Fawkes mask, symbolic of the hacktivist group "Anonymous", takes part in a protest in central Brussels
 Foto: YVES HERMAN / REUTERS 
Scandalurile internaţionale se ţin lanţ după semnarea în secret, la Tokyo, a controversatului document ACTA (Tratatul Comercial Anti-Contra­fa­cere), care va instaura cenzura online: utilizatorii de internet ajung la cheremul organizaţiilor care pretind că deţin drepturi de autor, vor fi presiuni şi controale fără mandat judecătoresc, inclusiv pe aeroporturi. Raportorul PE al ACTA, francezul Kader Arif, a demisionat vineri denunţând negocierile cu privire la acest text controversat pe care l-a cali­ficat drept o "mascaradă", afirmând că lansează "un semnal de alarmă".

PDL susţine ACTA
Din păcate, şi România se află pe lista celor 22 de state europene care şi-au pus semnătura, joia trecută, pe documentul ACTA, fără ca Guvernul să-şi informeze sau consulte cetăţenii. Contactat de RRA, europarlamentarul Sebastian Bodu, PPE, a precizat că votul a fost unul de grup, dar şi că susţine în totalitate acordul, fără a face şi alte comentarii.

"Guvernul trebuie să explice de ce a semnat ACTA în numele României, fără nici un fel de dezbatere publică! Când vom ajunge la guvernare, mă oblig să suspend aplicarea ACTA, până ce nu va avea loc o dezbatere publică", a scris, pe contul său de Facebook, preşedintele PSD, Victor Ponta. "Socialiştii şi liberalii, în Parlamentul European, au cerut (printr-o rezoluţie – n.r.) mai multă transparenţă. Singurii care s-au opus acestei rezoluţii au fost eurodeputaţii PDL. Votul va fi în vară, şi vă asigur că nu vom susţine ACTA în forma actuală, fără dezbateri şi fără acord cu societatea civilă. Cei din PDL ar trebui să explice de urgenţă de ce susţin astfel de reglementări fără nici un fel de dialog cu nimeni", scrie Ponta. În 2010 mai mulţi parlamentari europeni au iniţiat o rezoluţie prin care cereau examinarea cu atenţie a eventualelor consecinţe pe care un asemenea acord le-ar avea. Cu toate acestea, tratatul nu a fost nici o clipă prezentat public în timpul negocie­rilor. "Informaţiile s-au scurs. Ele fac referire la sancţiuni dure, inacceptabile, precum tăierea accesului la internet pentru cei care piratează producţiile artistice", a declarat ieri pentru RRA euro-parlamentarul Renate Weber. "Exista pe de-o parte o responsabilitate mult-mult prea apăsătoare pentru furnizorii de internet, pentru că ei nu pot, la un moment dat, să facă faţă la aşa ceva, iar pe de altă parte, iertare, dar există şi un drept la viaţă privată a fiecăruia dintre noi, al utilizatorilor de internet şi nu înţeleg de ce o asemenea intruziune ar fi posibilă."

Anonymous se dezlănţuie
Hackerii din cadrul grupului Anonymous au atacat sâmbătă site-ul Guvernului slovac, pro­tes­tând faţă de intenţia acestuia de a semna acordul ACTA. Din aceleaşi motive, hackerii au "închis" site-urile Guvernelor polonez şi ceh, ale băncii centrale lituaniene şi Parlamentului European. De asemenea, Grupul Anonymous a adresat, vineri, un al doilea mesaj de românilor, atrăgând atenţia asupra ACTA: "Ar trebui să ştiţi că dincolo de jocuri video, filme şi divertisment în general, există lucruri importante care îi aduc pe oameni împreună: comunicarea. Dreptul de a furniza şi primi informaţie este luat o dată ce ACTA a fost semnat", avertizează Anonymous, susţinând că nu este un grup, nu este o organizaţie, ci "toţi cei care luptă împotriva sclaviei economice şi monetare".
"Trebuie să realizaţi că acesta este primul pas către o dictatură care va limita libertatea de exprimare, drepturile noastre şi, în cele din urmă, dreptul de a trăi pe această planetă. Dar să nu vă temeţi deoarece Anonymous este de partea voastră", se arată în mesajul transmis pe YouTube.
ACTA a fost iniţiat în 2006 de Japonia, producând controverse din clipa în care WikiLeaks a publicat, în 2008, o versiune a textului. Documentul a primit anul trecut susţinerea SUA, Canada, Coreea de Sud.
Taguri asociate:     acta
Comentarii
ACTA, Marea Teroare pe internet. Cum ne-a aruncat Guvernul în braţele dictaturii şi cenzurii online
47 comentarii
Lozinci Punct Ro
Lozincile se scandeaza si online pe site-ul Lozinci Punct Ro. Trimite si tu lozinci ANTI ACTA. Lozinci Punct Ro este un proiect social, non-profit si apolitic, ce isi propune sa centralizeze pe Internet mesajele protestatarilor de la manifestatiile publice.
11/02/2012 11:58:54 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
dumi
INCREDIBIL CUM A SEMNAT ROMANIA PE FURIS ASEMENEA CONDAMNARE PENTRU TOT POPORUL...aSA A FOST: A VENIT OMUL CU VALIZA, MINIM 1 MIL EUR, SI I-A SPUS CELUI CARE TREBUIA SA SEMNEZE: SEMNEZI SI VEI AVEA UN TRAI LINISTIT SI IMBELSUGAT, SAU VEI CADEA SI VEI AVEA PROBLEME. IAR SLABUL A SEMNAT, TRADATORUL. PE FURIS, TOTUL CU USILE INCHISE, SA NU STIE POPORUL LA CE I-A CONDAMNAT O CARPA SI UN GUNOI DE OM. ... Citeşte întreg comentariul
08/02/2012 17:04:20 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Sorin
O sa se comercializeze iar la tarabe la universitate ca pe vremuri "jocuri si programe"
Pe acei Cioroi nu-i ia nimeni.Asa ca nu-mi fac stres.Decat ca o sa le dau iar la cioroi bani pe filme.
07/02/2012 21:34:20 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
alin
Vad la USL acea tehnica comunista de a da impresia ca tine cu societatea pana ajunge la putere !!!
USL este o adunatura din cele mai mizerabile partide , care nu vor nici o schimbare pentru noi , ei nu vor decat sa ajunga la guvernare ca sa fure ei in loc de astia .
Se vede clar in declaratia lui Ponta disimularea acestuia !!!
07/02/2012 09:07:57 | Îmi place (1) | Raportează limbaj indecent
MUIE BOC SI FAMILIA LUI
IESITI IN STRADA !!!! SA IASA TOATA LUMEA IN STRADA ! INCHIDETI TELEVIZOARELE SI HAIDETIII LA UNIVERSITATE CU TOTII ! CU ASTIA NU SE POATE ! MERGEM LA MACEL ! FACEM MACEL ! SA IA FOC PARLAMENTUL ROMANIEI PENTRU UN VIITOR MAI BUN !
06/02/2012 23:08:21 | Îmi place (5) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
"Nu suntem ruşi împuţiţi, cum ne zice primarul". Revolta ucrainienilor din Timiş
"Nu suntem ruşi împuţiţi, cum ne zice primarul". Revolta ucrainienilor din Timiş În comuna Victor Vlad Delamarina trăiesc peste 1.500 de etnici ucrainieni, cea mai mare ... Citește articolul
“Una dintre datoriile noastre, ca oameni, este să fim fericiţi şi să-i facem fericiţi şi pe ceilalţi”
“Una dintre datoriile noastre, ca oameni, este să fim fericiţi şi să-i facem fericiţi şi pe ceilalţi” Cântăreţ, actor, compozitor şi instrumentist mexican, provine dintr-o familie de artişti, iar ... Citește articolul
Imobilul Tower Center, neocupat de peste trei ani, ar putea fi scos la închiriere în acest an
Imobilul Tower Center, neocupat de peste trei ani, ar putea fi scos la închiriere în acest an Clădirea Tower Center Internaţional, controlată de grupul Avrig 35 şi neocupată de peste trei ani, ... Citește articolul
Hellvig a cerut MAI ajutor pentru a ancheta cheltuirea fondurilor în mandatul Elenei Udrea
Hellvig a cerut MAI ajutor pentru a ancheta cheltuirea fondurilor în mandatul Elenei Udrea Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Eduard Hellvig, a solicitat Ministerului ... Citește articolul
imopedia.ro
Apartament in Militari

4 camere

Suprafata utila: 90 mp

81.000 EU

Teren in Baneasa

Suprafata teren: 2000 mp

350.000 EU

PUBLICITATE
Loading from
Top On The Move: Ce manageri si-au schimbat jobul in ultima saptamana
Top On The Move: Ce manageri si-au schimbat jobul in ultima saptamana  Afla ce manageri si-au schimbat locurile de munca in ultima saptamana. Citește articolul
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata Piata auto ramane incerta si nu da semne de revenire, iar cele mai afectate sunt marcile auto de ... Citește articolul
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele Daca vrei sa ii faci celui mic o mini vacanta surpriza de 1 iunie, sa pregatesti ceva deosebit ... Citește articolul