Ofertă concretă pentru acţiunile statului la Romtelecom...în aşteptare
Dupa o serie de amanari in ceea ce priveste o oferta pentru actiunile Statului roman la Romtelecom, delegatia OTE-Deutsche Telekom a parasit azi Ministerul Comunicatiilor fara sa se ajunga la o decizie. Vor reveni insa la Bucuresti, spre sfarsitul saptamanii viitoare, pentru o propunere concreta dupa cum ne-a precizat ministrul Comunicatiilor, Valerian Vreme.
"În cursul dimineţii m-am întâlnit cu reprezentanţii OTE şi Deutsche Telekom şi am discutat despre piaţa telecom din România şi situaţia Romtelecom şi Cosmote România pe această piaţă. Partea elenă nu a prezentat o ofertă pentru cumpărarea pachetului de acţiuni la Romtelecom. A fost mai mult o întâlnire de informare", a afirmat Vreme.
"Poate fi o propunere de cumpărare, de fuziune (cu operatorulde telefonie mobilă Cosmote - n.r.) sau listare a acţiunilor deţinute de statul român la Romtelecom pe piaţa de capital sau chiar de continuare a situatiei actuale”, a spus ministrul.
La iesirea de la discutii, niciunul dintre oficialii OTE-DT nu a dorit sa faca vreo declaraţie. Ulterior insa, preşedintele şi directorul general al OTE, Michael Tsamaz, a aratat într-o declaraţie de presă transmisă de Romtelecom, că grupul elen va pregăti "o propunere scrisă privind viitorul investiţiilor în România".
"Am avut astăzi o întalnire (...) cu ministrul şi echipa sa, pentru a ne pregăti pentru o propunere scrisă privind viitorul investiţiilor noastre în România", a spus Tsamaz.
Vreme a anunţat, în noiembrie 2010, că statul doreşte să vândă pachetul de acţiuni pe care îl deţine la Romtelecom, reprezentând 45,99% din capitalul social, şi a cerut companiei elene OTE să vină cu o ofertă de preţ până la finele anului. Cu acea ocazie, ministrul a anunţat că statul român doreşte să obţină un miliard de euro pe acţiunile Romtelecom. Este fix aceeaşi sumă estimată în 2006 de fostul ministru al Comunicaţiilor Zsolt Nagy pentru participaţia de 46%.
Dinspre Atena, singurele informaţii financiare au venit prin intermediul unor analişti greci care au calculat participaţia statului român la operator undeva în jurul sumei de 300 de milioane de euro.
-
Associated Press face o scurtă prezentare a participanţilor favoriţi la Eurovision 2012. Printre aceştia şi trupa Mandinga, a cărei voce feminină este "înfocata" Elena Ionescu. Potrivit jurnaliştilor de la AP, prin melodia pe care o interpretează, Mandinga se vrea a fi exotică, textul piesei fiind scris în spaniolă şi engleză, agenţia... -
Din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, grecii au miliarde de euro ascunşi în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, scrie Reuters. Mai mult, se pare că hoţii îşi vor partea lor din această bogăţie, uşor de transportat şi aproape imposibil de recuperat. Recesiunea din Grecia s-a... -
Un copil în vârstă de cinci ani din judeţul Gorj a murit după ce a fost lovit de o vacă din curtea părinţilor săi, animalul speriindu-se din cauza furtunii, scrie Mediafax. Conform purtătorului de cuvânt al Poliţiei Gorj, subcomisar Daniel Tică, joi noapte băiatul, din localitatea Stăneşti, a ieşit din casă pentru a merge la...
- Secetă de 44 de ani pentru Dinamo! » "Cîinii" nu au mai învins Rapidul în finală din 1968
- Sondaj pe Bute-Froch » Andy Murray a lansat o întrebare pe twitter despre meciul dintre român şi englez
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
wall-street.ro




jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

