OK Marina.
Cine e mai bun sa prezinte produse pentru femei decat o femei?!
Poezia in IT merge mai departe!
Mă dau bătută. Am încasat două lovituri în interval de două zile. Cam mult. Prima, o observaţie referitoare la stil. Cică fac "poezie IT". A doua.... Ei bine, a doua este o reacţie admirativă din partea unui grup de dame bine la adresa lui Sony Ericsson C903, căruia nu i-am bănuit puterea de atracţie.
Nu ştiu ce a fost mai întâi: culoarea, apropiată de roşul Ferrari, sau look-ul său de gadget prietenos, dar sigur noul Sony Ericsson C903 a atras priviri admirative, pe alocuri hulpave (!) ale unor dame bine din redacţie. M-a cam surprins entuziasmul debordant, recunosc. Mai ales că este vorba totuşi despre un telefon care nu aduce noutăţi-şoc pe piaţa telefoniei mobile, fiind încă o piesă din gama Cyber-shot. Eleganta soluţie SE pentru protecţia lentilelor, camera de 5MP cu bliţ, face şi smile-detection, display-ul destul de generos, A-GPS-ul, sunetul clar şi puternic cu care ne-a obişnuit SE, slider-ul precis, fără joc, tastatura uşor de folosit, culorile şi luminozitatea display-ului, meniul uşor de accesat, iată atuuri ale lui C903 care vor conta, atunci când cumpărătorul se va afla în faţa vitrinei pline de mobile.
C903 este un quad-band GSM/GPRS/EDGE dotat cu un display rezistent la zgârieturi, de 2,4 inci, TFT şi cu 256.000 de culori, accelerometru pentru rotirea ecranului, radio FM cu RDS, client YouTube, smart dialing, slot pentru Memory Stick Micro (M2) de până la 8 GB şi memorie internă de 105 MB, adică tot ce-i este suficient unui tânăr, căci tinerii sunt principalii cumpărători ai lui SE C903. Aproape că nu contează micul detaliu de la capitolul "video", anume faptul că înregistrarea este limitată doar la o rezoluţie QVGA şi că nu există încă o cameră pentru apeluri video. Cârcotaşii au remarcat şi absenţa unei protecţii pentru portul USB, dar şi poziţionarea sub baterie a cardului M2 (mda, asta chiar e enervantă...), iar carcasa din plastic lucios (glossy, cum au promovat-o chiar producătorii, adresându-se, din start, publicului feminin) este pe sistemul "coşmarul amprentelor".
Te uiţi la el şi-ţi pare cutiuţă cu ciocolăţele. E drăgălaş, dar clar pentru tineri. Pentru un telefon din categoria lui, dispune de unul dintre cele mai bune ecrane, cu o vizibilitate excelentă în condiţii de luminozitate puternică, dar şi în condiţii de luminozitate slabă. Interesant, modul "avion" nu poate fi activat decât cu SIM-ul introdus în dispozitiv şi necesită şi un restart. Music Player-ul suportă mai multe formate audio, de la MP3 la WAW, WMA, M4A şi E-AAC.
Galeria foto oferă, în afara spaţiului de stocare pentru fotografiile realizate sau uploadate, extraopţiunea care scoate în evidenţă fotografiile realizate recent, pentru a uşura accesul la acestea. Radioul FM integrat are în memorie 20 de posturi, are suport RDS şi o interfaţă prietenoasă.
În fine, camera foto. Este una de 5 MP, cu autofocus, capabilă să realizeze imagini la o rezoluţie maximă de 2592x1944 pixeli. Camera dispune de un bliţ (led) care uşurează fotografierea în condiţii de iluminare slabă.
Demnă de remarcat, dat fiind şi publicul-ţintă al acestui device, este şi aplicaţia "Pull the face2", care ajută utilizatorul să modifice copios imagini, în sensul deformării lor, cu rezultate spectaculoase.
Caracteristici
- Dimensiuni: 97x49x16 mm
- Greutate: 96 grame
- Memorie internă: 105 MB
- Card: Memory Stick Micro (M2)
- Acumulator: Li-Po 1000 mAh
- Radio: FM cu RDS
- Camera: 5 MP, face şi smile detection, autofocus, bliţ
Comentarii
Roşu cuceritor, aspirator de femei
3 comentarii


Marina Constantinoiu
@Acspot,
Am inteles asta, chiar de cand ne-am conversat pe blogul lui Alex Radescu. Dar, tot de dragul poeziei IT, m-am folosit de ea si in acest articol despre un telefon care a incantat muieretul din redactie. Oricum, repet: nefiind o revista de specialitate, ci una pentru relaxare, de weekend, un supliment al unui cotidian, publicul acestor articole este un pic special. Si cred ca ... Citeşte întreg comentariul
Am inteles asta, chiar de cand ne-am conversat pe blogul lui Alex Radescu. Dar, tot de dragul poeziei IT, m-am folosit de ea si in acest articol despre un telefon care a incantat muieretul din redactie. Oricum, repet: nefiind o revista de specialitate, ci una pentru relaxare, de weekend, un supliment al unui cotidian, publicul acestor articole este un pic special. Si cred ca ... Citeşte întreg comentariul

acspot
Marina,
Am spus-o admirativ "poezie in IT". Nu era un repros.
Am spus-o admirativ "poezie in IT". Nu era un repros.
-
Primul album de studio al grupului Cap De Craniu apare joi, 9 februarie, în cadrul concertului de lansare ce se desfăşoară în Club Fabrica. Înregistrat de Mihai Ionescu (ex-Days Before Disappearance) – voce, Călin Răduţă (H8, Hang Him, ex-Crize, ex-Kendo) – chitară, Paul Nicolae (ex-Days Before Disappearance,... -
Video Ieri, a fost inaugurată în oraşul marocan Tanger, situat foarte aproape de sudul Spaniei, cea mai nouă uzină a grupului Renault, o unitate în cadrul căreia se vor construi modele Dacia, capacitatea anuală putând ajunge la 400.000 de unităţi. Uzina a stârnit controverse şi îngrijorări în Franţa, temerile fiind că... -
Galerie Foto Potrivit Sky News, oamenii s-au dezlănţuit pe străzile Atenei, existând confruntări între protestatari şi jandarmi. Grecii sunt furioşi din cauza măsurilor de austeritate luate deja de autorităţile elene şi cer ca Guvernul să nu mai taie din nou salarile sau să concedieze oameni în sectorul public. Grecia a primit ieri un...
Multimedia
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Cum se trăieşte din arta „underground”
Spectacolele pline de fast, cu bugete colosale şi reprezentaţiile de stradă sau cele improvizate ...
Citește articolul
Spectacolele pline de fast, cu bugete colosale şi reprezentaţiile de stradă sau cele improvizate ...
Citește articolul
Jurnalul lui Adrian Păunescu – necesitate, şansă, condamnare (60)
13 martie 1987În fine, cel mai aşteptat moment, acela în care vorbeşte însuşi ...
Citește articolul
13 martie 1987În fine, cel mai aşteptat moment, acela în care vorbeşte însuşi ...
Citește articolul
Talentele pleacă, angajatorii se uită
Scandalurile provocate în ultimii ani de migraţia talentelor noastre către ţări care plătesc ...
Citește articolul
Scandalurile provocate în ultimii ani de migraţia talentelor noastre către ţări care plătesc ...
Citește articolul
Urşi asasinaţi şi iobagi cu buzunare de interlop
Din când în când, prea des din păcate, îmi ajung la urechi jalnice ...
Citește articolul
Din când în când, prea des din păcate, îmi ajung la urechi jalnice ...
Citește articolul
Lapte de la sâni anormali
Pe bună dreptate se zice: „Laptele de la sfântul sân al mamei!”. Nici cele ...
Citește articolul
Pe bună dreptate se zice: „Laptele de la sfântul sân al mamei!”. Nici cele ...
Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
O importanta zona comerciala, bancara si industriala, Lyon este si un oras ... Citeste articolul
Abordarea dura pentru care Fondul Monetar International este recunoscut poa ... Citeste articolul
Nu mai putin de 40% dintre americani declara ca serviciul este extrem de st ... Citeste articolul
Zona Carol este una aparte în peisajul imobiliar bucurestean. Vilele ... Citeste articolul
Alte ştiri
- Lyon, oraş cu proprietăţi imobiliare considerabil mai scumpe decât alte regiuni din Franţa
- România se poate îndrepta către dezastru, împinsă de exigenţele FMI, atenţionează ...
- Top 10 – Cele mai stresante joburi în 2012
- Zona Carol, locul în care se fac tranzacţii de aproape un milion de euro înainte ca oferta ...
PUBLICITATE
PUBLICITATE
PUBLICITATE




jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

