Absolut toate varietatile de branza topita de pe piata au sarurile respective in compozitie.
Articolul de mai sus nu este altceva decat publicitate negativa impotriva produselor Albalact.
CE BEM, CE MÎNCĂM ● Periculos, nitritul de sodiu poate fi cancerigen
Produsul conţine atît de mult fosfor încît dacă am mînca o cantitate
mai mare am ajunge să fim fosforescenţi. Acest exces duce în timp la
apariţia osteoporozei.
CE BEM, CE MÎNCĂM ● Periculos, nitritul de sodiu poate fi cancerigen
Produsul conţine atît de mult fosfor încît dacă am mînca o cantitate mai mare am ajunge să fim fosforescenţi. Acest exces duce în timp la apariţia osteoporozei.
Brînza topită cu şuncă Fulga este un produs în care predomină aditivii alimentari care au în compoziţie fosfor. Ingredientele înscrise pe etichetă sînt: "brînză, apă, smîntînă, unt, zer praf, şuncă (3%) – (pulpă de porc fără piele şi os, apă, sare, stabilizatori (E 451 – trifosfat sodic, E 452 – polifosfaţi), sirop de glucoză, afînător (E 407 – caragenan), dextroză, antioxidant (E 316 – erithorbat de sodiu), aromă, potenţiator de aromă (E 621 – monoglutamat de sodiu, E 635 – 5’ ribonucleotide de sodiu), conservant (E 250 – nitrit de sodiu), săruri de topire (E 339 – fosfaţi de sodiu, E 450 – difosfaţi, E 452 – polifosfaţi), aromă. Grăsime în SU: min. 50%". Dacă veţi consumua 100 g din acest produs veţi acumula 281,8 kcal (1168,4 Kj), proteine 13,8 g, glucide 4,3g, lipide 23,3g.
ANALIZĂ. Profesorul doctor Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare, descrie produsul analizat: "brînză topită cu profil nutriţional dezechilibrat, cu un exces de grăsimi animale saturate aterogene şi o serie de aditivi alimentari." Printre E-urile folosite se numără şi sărurile de topire care aduc un surplus de fosfor, dezechilibrînd balanţa calciu-fosfor şi împiedicînd astfel fixarea calciului în oase. De asemenea, brînza topită analizată conţine şi nitrit de sodiu (E 250), care poate fi cancerigen, dar şi E 621 (monoglutamat de sodiu) şi E 635- (5’ – ribonucleotide disodice) care pot fi neurotoxice. Mai mult, E 635 poate induce criză de gută. Brînza conţine surse de lactoză, sare, zaharuri cu index glicemic foarte ridicat (sirop de glucoză, dextroză), de care trebuie să ţină cont suferinzii de diabet şi cei cu intoleranţă la lactoză. Densitatea energetică a produsului este mare, 281,8 kcal/ 100 grame.
CONCLUZII. Produsul analizat nu este indicat copiilor, adolescenţilor, femeilor însărcinate şi celor care alăptează, suferinzilor de maladii cardiovasculare, hepato-renale, celebrovasculare, neurodegenerative, suferinzilor de osteoporoză, de hiperuricemie (gută), suferinzilor de afecţiuni dermatologice, de cancer, celor cu status proinflamator sistemic. Cei care au intoleranţă la lactoză vor testa în prealabil produsul pentru a vedea care este reacţia organismului. Specialistul ne recomandă să ţinem cont de aportul de zaharuri şi de sare ascunse în produs. O persoană adultă nu trebuie să consume zilnic o cantitate mai mare de 6 g de sare pentru a nu dezvolta afecţiuni renale sau cardiovasculare.
Comentarii
Fulga cu fosfor
3 comentarii


Madalina
va rog domnule Tuca,sa faceti si o rubrica cu ce putem manca pentru ca suntem complet debusolati si riscam sa murim de inanitie ,de teama ,de stress!
ce putem manca de pe piata noastra sa nu fie OTRAVURI?????????????
luati-le pe rand:legume,fructe,carne ,lactate si spuneti-le pe intelesul tuturor!
va multumesc
ce putem manca de pe piata noastra sa nu fie OTRAVURI?????????????
luati-le pe rand:legume,fructe,carne ,lactate si spuneti-le pe intelesul tuturor!
va multumesc

Roxette
Multumiri dlui Mecinicopschi pentru ceea ce ne invata de cate ori i se da prilejul.Foarte interesant si dialogul cu Eugenia Voda!Mi-as fi dorit sa dureze mult...Am schimbat multe in alimentatia mea de cand citesc ce scrieti.Multumim!
-
În România trăiesc 461 de persoane cu vârsta de 100 de ani sau mai mare decât această etate, iar cel mai bătrân locuitor al ţării este o femeie de 112 ani din Tulcea. Informaţia a fost publicată de Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date din MAI.Din totalul celor care au împlinit... -
Hidrologii au emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de inundaţii valabilă începând de miercuri, de la ora 16:00, pentru 13 bazine hidrografice. Informarea completează atenţionarea de Cod Galben publicată anterior şi care, la rândul ei, rămâne în vigoare.Potrivit Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a... -
Victor Ponta a anunţat că va trimite Parlamentului, cu acordul miniştrilor, scrisoarea prin care solicită organizarea unei şedinţe comune de plen în care să fie adoptată o decizie privind mandatul şi nivelul de reprezentare a României la Consiliul European. "Este vorba de prezentarea în faţa Camerelor reunite a principalelor ...
Multimedia
Alte ştiri
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
- Didier şi Basti » MySport creionează două destine diferite de lider
- Wesley anunţă despărţirea de Vaslui: "Dacă nu cîştig titlul, PLEC!" De ce speră Steaua
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Ponta i-a ras din funcţii pe Tismaneanu, Stanomir şi Streinu-Cercel. Vezi cine mai e pe listă
Primul-ministru Victor Ponta a semnat, astăzi, o serie de eliberări din funcţie, după cum ...
Citește articolul
Cine câştigă şi cine pierde dacă Grecia părăseşte eurozona
Este mai bine ca Grecia să rămână sau să iasă din Uniunea Europeană? Aceasta este o ...
Citește articolul
Vorbe cu miez
● Primarul Oprescu ne-a lămurit cum stau lucrurile în jungla politicii dâmboviţene. Şi ...
Citește articolul
Un pui de găină şi o pisică somnoresc împreună (VIDEO)
Plecat în aventura vieţii sale, un puiuţ de găină obosit caută lângă o pisică ...
Citește articolul
Un licean român a uimit cercetătorii din SUA cu aparatul său care ajută orbii să vadă cu ajutorul limbii
Ionuţ Budişteanu a uimit cercetătorii din Statele Unite ale Americii cu ultima sa invenţie. ...
Citește articolul
Prima Casa 4 poate fi catalogata astfel: o necesitate pentru clienti, o pro ... Citeste articolul
Magistrala 5 este poate cea mai importanta dezvoltare a Metrorex din acest ... Citeste articolul
Este cel mai mare creditor din lume. Este una dintre cele mai mari economii ... Citeste articolul
Grecii adopta o moneda alternativa, pentru a demonstra ca pot continua si f ... Citeste articolul
Alte ştiri
PUBLICITATE
Loading from
Financiar
wall-street.ro
wall-street.ro
Oamenii de afaceri: Majorarea salariilor bugetarilor nu ar ajuta economia in perioada urmatoare
Masura care ar incuraja cel mai mult economia romaneasca in urmatoarea jumatate de an ar fi o mai ...
Citește articolul
Isarescu, despre interventiile BNR asupra cursului: Am urmarit stabilitatea sistemului bancar
Dupa declansarea crizei financiare globale, leul a fost mai putin volatile decat zlotul sau ...
Citește articolul
Coreenii vor sa investeasca 150 mil. $ intr-o fabrica de componente anvelope si airbaguri in Romania
Compania Hyosung, din Coreea de Sud, intentioneaza sa investeasca circa 150 de milioane de dolari ...
Citește articolul





jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

