Arhiva
Trup, minte, suflet.
Duminică, 12 februarie 2012
SHOP

Ulei modificat chimic

8 decembrie 2007
SINTETIC. Produsul rezultă datorită conservantului chimic folosit
  

CE BEM, CE MÃ...NCÃ...M
Grăsime transformată in laborator
Prin procedeul de interesterificare se distruge structura naturală a grăsimilor, acizii fiind redistribuiţi. Organismul nostru nu mai recunoaşte produsul nou format şi ajunge să se imbolnăvească.



CE BEM, CE MÃ...NCÃ...M
Grăsime transformată in laborator
Prin procedeul de interesterificare se distruge structura naturală a grăsimilor, acizii fiind redistribuiţi. Organismul nostru nu mai recunoaşte produsul nou format şi ajunge să se imbolnăvească.


Fruhstuck este o grăsime tartinabilă vegetală, cu 25% conţinut de grăsime. Ingredientele din care este fabricată sunt: "apă, uleiuri vegetale rafinate şi grăsimi vegetale interesterificate, emulsificatori (mono şi digliceride E471, poliglicerol poliricinoleat E476), sare (0,48%), conservant (acid sorbic E200), arome, acidifiant (acid citric E 330), colorant (beta caroten E 160a(ii)), vitamina (A1, D3)".

Pentru 100 de grame de produs veţi acumula o valoare energetică de 225 kcal/ 925kj: lipide 25g, proteine 0g, glucide 0g, vitamina A: 750 µg, vitamina D3: 2,5 µg, vitamina E: 7mg. Contribuţia la doza zilnică recomandată/ 100g produs este pentru vitamina A: 93%, vitamina D3: 50%, vitamina E: 70%.


ANALIZÃ.... Specialistul nostru, profesorul Gheorghe Mencinicopschi ne spune că produsul este o "grăsime sintetică obţinută prin procedee chimice industriale de interesterificare a grăsimilor de origine vegetală pentru a le face tartinabile (solide la temperatura camerei şi foarte uşor de intins pe păine)." Prin procesul de interesterificare se distruge structura naturală a grăsimilor. Acizii graşi rezultaţi in urma acestui proces sunt apoi redistribuiţi la intămplare, urmărindu-se obţinerea doar a uşurinţei de a intinde grăsimea pe păinea fără a se urmări aspectele nutriţionale şi de sănătate.

Pentru obţinerea acestor efecte grăsimilor interesterificate li se adaugă aditivi alimentari de tipul emulgatorilor (E471, E 476). Pentru mărirea conservabilităţii produsului i s-a adăugat un conservant chimic E 200, acidifiant E 330. Pentru atractivitate produsul a fost colorat cu E 160a (ii). Produsul are un profil nutriţional dezechilibrat fiind practic format numai din grăsimi. Densitatea energetică este medie spre mare - 225 kcal/100 g.


CONCLUZII.
Produsul nu este indicat copiilor, femeilor insărcinate şi care alăptează, celor cu status proinflamator sistemic, suferinzilor de cancer, de maladii neurodegenerative, hepatice, renale, celor cu intoleranţă la componentele produsului.
Taguri asociate:     vitamina | bun de consum
Comentarii
Ulei modificat chimic
5 comentarii
Scabia
De curand am avut ocazia sa ma documentez alaturi de fiica mea despre procesul de hidrogenare, cel prin care, printre altele, se obtine si margarina. Am ajuns la concluzia ca astia ne omoara cu zile si nu doresc altceva decat sa limiteze numarul populatiei pe glob. Margarine, cips-uri, sneck-uri, kethup-uri toate arme impotriva sanatatii si umanitatii.
08/12/2007 07:16:58 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
pitzigoi
Cine se considera ROMAN sa REFUZE consumarea acestor BOMBE (margarine,tot felul de zemuri colorate,fructe si legume aduse din afara...). Abia atunci BERBECII din parlament si guvern vor lua taurul de coarne. ROMANI NU VA LASATZI CALCATZI IN PICIOARE DE ACEST CAPITALISM JEGOS!
08/12/2007 08:51:25 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Dani Godja
Nu exista autoritati care sa interzica comercializarea produselor nocive? Nu intra in obligatia celor ce-i platim din banii publici (adica ai nostri, ai tuturor) sa ne protejeze de aceste produse care ne distrug sanatatea? Se stie bine ca aparitia unui produs creaza nevoia de acel produs, nu invers, asa ca ar fi mai bine pt populatie sa fie interzise produsele nocive.... Se stie cat de usor pot ... Citeşte întreg comentariul
08/12/2007 09:12:06 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
untosul
Sa recapitulam: "Prin procedeul de interesterificare ....Organismul nostru nu mai recunoaşte produsul nou format şi ajunge să se imbolnăvească" Bun, deci mananci margarina, gata, cancerul te paste! Dar la concluzii, surprize, surprize.. cu exceptia unor categorii de populatie, toti ceilalti pot manca cata margarina vor! Oare pasaricile si pasaroii care scriu articolul chiar nu-si dau seama ce ... Citeşte întreg comentariul
08/12/2007 10:52:20 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
zuzu
Evitati margarina (si pe cat posibil, toate produsele ce contine uleiuri vegetale hidrogenate) si nu asteptati ca al nostru Guvern sa faca ceva fara sa fie obligat de UE sau de vreo cauza divina.
Singura sansa ramasa este in cultivarea consumatorilor. In Romania exista insa si o situatie ironica: desi pline de Euri si otravuri, alimentele nu costa deloc putin!
11/12/2007 13:13:05 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Cum se trăieşte din arta „underground”
Cum se trăieşte din arta „underground” Spectacolele pline de fast, cu bugete colosale şi reprezentaţiile de stradă sau cele improvizate ... Citește articolul
Jurnalul lui Adrian Păunescu – necesitate, şansă, condamnare (60)
Jurnalul lui Adrian Păunescu – necesitate, şansă, condamnare (60) 13 martie 1987În fine, cel mai aşteptat moment, acela în care vorbeşte însuşi ... Citește articolul
Talentele pleacă, angajatorii se uită
Talentele pleacă, angajatorii se uită Scandalurile provocate în ultimii ani de migraţia talentelor noastre către ţări care plătesc ... Citește articolul
Urşi asasinaţi şi iobagi cu buzunare de interlop
Urşi asasinaţi şi iobagi cu buzunare de interlop Din când în când,  prea des din păcate, îmi ajung la urechi jalnice ... Citește articolul
Lapte de la sâni anormali
Lapte de la sâni anormali Pe bună dreptate se zice: „Laptele de la sfântul sân al mamei!”. Nici cele ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
imopedia.ro
Apartament in Aviatiei

3 camere

Suprafata constr: 101 mp

120.000 EU

Vila in Popesti-Leordeni

4 camere

Suprafata utila: 115 mp

119.000 EU

PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE