Jurnalul.ro Sport Eliminată de la Sydney, Gabriela Ruse urcă pe cel mai bun loc din carieră în clasamentul WTA

12 Ian 2022   •   11:10

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse (82 WTA) a fost eliminată marți noaptea din turneul Sydney Tennis Classic, după ce a fost învinsă în optimile de finală de favorita numărul 4 a ccompetiției, estona Anett Kontaveit. Ea va urca cel puțin 11 locuri în clasamentul mondial.

Partida s-a încheiat în două seturi cu scorul de 6-3, 6-1, după doar o oră și 16 minute de joc.

Ruse i-a pus unele probleme campioanei de la Transylvania Open în debutul meciului, când a făcut două break-uri, însă a cedat pe finalul setului, după care, în actul secund a fost dominată categoric, reușind să câștige doar primul game.

Anett Kontaveit (7 WTA) o va întâlni în sferturile de finală pe tunisiana Ons Jabeur (10 WTA).

Pentru prezența în optimile de finală ale competiției de la Sydney, Gabriela Ruse va fi recompensată cu 10.000 de dolari și 55 de puncte WTA,

Această performanță îi va aduce un salt de 10, 11 sau 12 locuri în clasamentul WTA, ceea ce va reprezenta cea mai bună poziționare din carieră.