Jurnalul.ro Sport Fotbal international Arabia Saudită și Bahrain se vor înfrunta în finala Cupei Golfului

Arabia Saudită și Bahrain se vor înfrunta în finala Cupei Golfului

06 Dec 2019   •   10:55
Sursa foto: pixabay.com

Selecţionatele de fotbal ale Arabiei Saudite şi Bahrainului se vor înfrunta, duminică, în finala Cupei Golfului, competiţie care are loc în Qatar.
Arabia Saudită a dispus, joi, în semifinale de Qatar, echipa gazdă, cu 1-0, prin golul marcat de Abdullah Al-Hamdan (28), după care saudiţii au rezistat presiunii la care au fost supuşi de campioana en titre a Asiei.

Arabia Saudită va juca finala pentru a patra oară în ultimele şase ediţii.
În cealaltă semifinală disputată joi, Bahrainul a trecut cu 5-3 de Irak, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 2-2, la finalul timpului regulamentar şi după prelungiri. Ali Madan a transformat lovitura decisivă, după ce Mohamed Qasim Majid a ratat pentru Irak.

Bahrainul, care nu a câştigat niciodată competiţia, a egalat de două ori în prima repriză, prin Abdullah Al-Haza'a şi Mohamed Marhoon, după ce irakienii au condus graţie golurilor înscrise de Mohanad Ali şi Ibrahim Bayesh.