Jurnalul.ro Sport Sporturi Formula 1: Marele Premiu al Franței a fost câștigat de olandezul Max Verstappen

Formula 1: Marele Premiu al Franței a fost câștigat de olandezul Max Verstappen

20 Iun 2021   •   17:58

Marele Premiu al Franței, etapa a 7-a a Campionatului Mondial de Formula 1, a fost câștigat de olandezul Max Verstappen (Red Bull), scrie AFP.

El a plecat din pole position, duminică, pe Circuitul Paul-Ricard, în lungime de 5,842 km, de la Castellet, după ce l-a depăşit în penultimul tur pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Pe podium au mai urcat mexicanul Sergio Perez (Red Bull), iar pe locul 4 a fost finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes).

Este a treia victorie consecutivă pentru echipa Red Bull, Monaco şi Azerbaidjan.